نوجوانی پلی میان کودکی و بزرگسالی است. عبور از این مرحله ی نسبتا حساس معمولا هم برای خود نوجوان و هم والدین شان با چالش ونگرانی هایی همراه است. در این میان دختران نوجوان معمولا با چالش های بیشتری برای ورود به بزرگسالی همراه هستند. رشد پستان ها و شروع قاعدگی از چالش های مهم این دوران است. قبلا در مورد قاعدگی در نوشته های پیشین نیز مطالبی را بیان کردیم، که خواندن آن را به شما توصیه می کنیم. در این مطلب قصد داریم در مورد رشد پستان، سن شروع بستن سوتین و انتخاب سوتین مناسب برای دختران نوجوان صحبت کنیم. با ما در مجله ی لناسنتر همراه باشید.

مقدمه

معمولا بسیاری از دختران، در آستانه ی نوجوانی و بلوغ چنین سوالاتی را با مادر یا مربیان خود در میان می گذارند:

 • چرا باید سوتین ببندیم؟!
 • باید از چه سنی سوتین ببندیم؟
 • بستن سوتین چه فایده ای دارد؟
 • نبستن سوتین همیشگی چه عوارضی دارد؟
 • آیا نسبتن سوتین عوارض دارد؟

ورود به نوجوانی، به منزله ی ترک دوره ی کودکی است.  پذیرش استفاده از وسایل بزرگسالان، نیز معمولا سخت است. از کسی که به تازگی به جمع بزرگسالان پیوسته است نمی توان انتظار داشت که خودش به تنهایی وسایل مورد نیازش را فراهم نماید. این وظیفه ی والدین و مربیان است که نوجوان را در این دوره همراهی کنند. به ویژه مادران، نقش بسیار مهمی در گذران این دوره دارند. بهتر است ابتدا در مورد بلوغ و علائم آن بدانیم.

بلوغ چیست؟

بلوغ دوره ای از زندگی بانوان است. بسیاری از دختران در سنین 9 تا 14 سال بلوغ و تغییرات آن را تجربه می نمایند. ممکن است برخی از دختران قبل از 8 سالگی و برخی بعد از هم سن و سالان خود به بلوغ برسند. اما معمولا جای نگرانی نیست! ویژگی های فیزیکی هر دختر با دختری دیگر متفاوت است. این موضوع تا حدی به ژنتیک، جثه ی فرد و آب و هوای منطقه زندگی و حتی شرایط اجتماعی بستگی دارد. اندکی دیر یا زود شروع شدن آن نباید سبب آشفتگی ذهنی دختر و یا والدین بشود. اما جهت آرامش و حصول اطمینان می توان از پزشک زنان نیز مشاوره گرفت.

علائم بلوغ دختران

نشانه های بلوغ چیست؟ / بلوغ چه مراحلی دارد؟

بلوغ علائمی دارد. مهم است که دختران در آستانه بلوغ و والدین شان با این نشانه ها آشنا باشند:

الف) رشد سینه ها : معمولا در اولین مرحله، تغییراتی در نوک سینه ایجاد می شود. کم کم به نظر می رسد که غده ای در سینه وجود دارد. در این حالت سینه در حال جوانه زدن است. بعد از آن کم کم رشد سینه ها بیشتر و بیشتر خواهد شد تا به اندازه ی مناسب خود برسد.

ب) رشد موهای زائد: در سنین بلوغ موهای زائد شروع به رشد می کنند.

پ) تغییر بوی بدن: درزمان بالغ شدن عرق بدن نیز بودار می شود.

ت) جوش زدن: به دلیل افزایش چربی پوست، جوش هایی روی صورت ممکن است ایجاد شود.

ث) تغییر شکل و اندازه بدن: پسران معمولا در سنین بلوغ افزایش قابل ملاحظه قد را شاهد هستند. اما در دختران علاوه بر رشد قد، فرم کلی بدن نیز تغییر می کند. معمولا کمر باریک تر و لگن و باسن مقداری بزرگ تر می شود.

ج)  شروع دوران قاعدگی (پریود): 2 تا 2 ونیم سال بعد از رشد سینه ها، معمولا اولین پریود اتفاق می افتد. دانستن زمان دقیق آن ممکن نیست. اما مشاهده ی ترشحات سفید رنگ از واژن نشان از نزدیک بودن اولین پریود است. بیشتر دختران، 6 تا 12 ماه بعد، قاعدگی را تجربه می نمایند.

چ) تغییراتی روحی: تغییرات فیزیکی معمولا ناشی از ترشح هورمون ها ست. اما این هورمون ها، بر روی خلق و خو و رفتار و روحیات یک دختر نیز تاثیر گذار است.

چگونه به دخترمان برای پذیرش بلوغ کمک کنیم؟

مهم است که مادران با صبحت کردن در مورد سوالات دخترشان، گره های ذهنی او را باز نمایند. مواجهه با این تغییرات برای بسیاری از دختران نوجوان در ابتدا احساس ناخوشایندی را ایجاد می نماید. اما راهنمایی ها و توصیه های والدین و مربیان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

اشاره به همگانی بودن تغییرات بلوغ در نوجوانی برای رفع این احساس ناخوشایند می تواند بسیار راهگشا باشد. وقتی بدانیم که این اتفاقات صرفا مختص ما نیست و دیر یا زود دوستان و همسن و سالان ما نیز دچار این تغییرات می شوند، با آن راحت تر کنار می آییم.

همچنین باید به او یادآوری نماییم که تغییرات دوران بلوغ، کاملا طبیعی است. رشد پستان ها و شروع قاعدگی بخشی از فرآیند رشد و نشانه ی بزرگ شدن است. شما به عنوان مادر و همه ی خانم ها نیز دوران بلوغ را پشت سر گذاشته اید. پس از آمادگی ذهنی مادران، باید دخترشان را کم کم با سوتین های مخصوص نوجوان آشنا نمایند. همچنین باید دختران قبل از وقوع اولین پریود خود، با پد یا نوار بهداشتی، شورتکس و نحوه ی استفاده ی آن ها آشنا باشند.

از چه سنی سوتین ببندیم؟

بسیاری از دختران می گویند که: “نمی دانیم باید از چه سنی سوتین ببندیم؟ ” درست است که برای شروع استفاده از انواع سوتین نمی توان به طور دقیق سن و عدد خاصی را بیان کرد. اما اگر برآمدگی سینه ها، از روی لباس قابل مشاهده است، وقت استفاده از سوتین رسیده است!

انواع سوتین دخترانه

نبستن سوتین چه عوارضی در سنین جوانی دارد؟ | 7 ضرر نبستن سوتین

با مجله لناسنتر همراه باشید تا در مورد مشکلات و پیامد استفاده نکردن از سوتین بیشتر بدانید! بستن سوتین به دلیل راحتی و همچنین حفظ زیبایی اندام دختران لازم است. سینه ها، از زمان بلوغ جوانه می زنند و روز به روز رشد می کنند و سنیگن تر می شوند. دخترانی که دیرهنگام با سوتین آشنا می شوند، خود را در معرض مشکلاتی قرار می دهند که در آینده به طور جدی تری خود را بروز می دهد. از جمله عوارض نبستن سوتین به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 1. افتادگی پستان و از دست دادن زیبایی
 2. ایجاد درد و بیماری در شانه، گردن و کتف
 3. افزایش احتمال اختلال در فرآیند شیردهی در آینده
 4. برهم خوردن وضعیت رگ و عروقی سینه ها
 5. ابتلا به انواع حساسیت پوستی، آکنه و انواع جوش
 6. احتمال بروز کیست
 7. احتمال افسردگی و کاهش اعتماد به نفس

عوارض بستن سوتین چیست؟

بستن سوتین در طول روز بسیار مفید است. همچنین احساس راحتی بیشتری را نیز برای بانوان ایجاد می کند. اما بستن سوتین، در طول شب و زمان خواب عوارضی برای بدن دارد. همان قدر که نبستن سوتین، مشکل زا است. بستن سوتین نامناسب نیز می تواند مشکلات و عوارضی داشته باشد. در نوشته های پیشین، درمورد سوتین مناسب و انواع سوتین صحبت کرده ایم.

سوتین مناسب، سینه بندی است که دقیقا اندازه ی زیر سینه و کاپ های آن متناسب باشد. نه بزرگ تر و نه تنگ تر!
سوتین سایز بزرگ تر، حمایتی از پستان ها نمی کند. حتی شاید پوشیدن آن ها با نپوشیدن شان کاملا یکسان باشد.

عوارض استفاده از سوتین تنگ چیست؟ | مضرات لباس زیر تنگ چیست؟

پوشیدن سوتین تنگ، نیز به جای تاثیر مثبت، اثرات منفی بر این اندام زنانه وارد می نماید. خصوصا برای دختران نوجوان، که سینه هایی در حال رشد دارد، ممکن است پوشیدن سوتین تنگ، اختلالاتی در رشد آنان ایجاد نماید.

هر چند که رابطه سوتین با سرطان سینه کاملا به صورت علمی به اثبات نرسیده است. اما بهتر است همه ی بانوان از جمله دختران از پوشیدن سوتین تنگ و نامناسب اجتناب نمایند. همچنین بهتر است در زمان خواب سوتین را از تن درآورده و لباس خواب راحت و مناسبی را بپوشند.

نکات خرید اولین سوتین برای دختران نوجوان:

حالا که متوجه شدیم، از چه سنی سوتین ببندیم؟ می خواهیم با هم خصوصیات مهم انتخاب اولین سوتین را مرور نماییم. در مقالات قبل نیز به نکات اساسی در زمان خرید سوتین پرداخته ایم، که خواندن آن را به شما توصیه می نماییم.

 1. توجه به سایز درست و دقیق دختر نوجوان: در قسمت قبل گفتیم که پوشیدن سوتین بزرگ هیچ تاثیر مثبتی ندارد. گاهی پیش می آید که سایز زیر سینه (که با یک عدد مشخص می شود)، متناسب است اما سایز کاپ ها ( که با حروف انگلیسی مشخص می شود) تناسب ندارد. در این صورت نیز باز پوشیدن سوتین تاثیر مثبتی ندارد. در زمان خرید سوتین باید به هر دو وجه یعنی هم سایز زیر سینه و هم سایز کاپ ها توجه شود.
 2. داشتن همراه در اولین خرید: مطمئنا یک دختر تازه بالغ، در اولین خرید سوتینش مهارت کافی را ندارد. دختران تا مدتی در خرید لباس زیر زنانه، نیازمند حمایت و راهنمایی مادرانه هستند. تا به تجربه و مهارت کافی در این زمینه برسند.
 3. نظر دختر مهم است! برخی از مادران نیز به تنهایی سوتینی را برای دختران شان تهیه و در اختیارش قرار می دهند. اما بهتر است که نظر دختر را برای سوتینش جویا شویم. در این صورت او حس بهتری از پوشیدن سوتینش خواهد داشت.
 4. اگر شما یک پدر هستید! اگر دختر نوجوان به هر دلیلی نمی تواند همراهی مادر را داشته باشد، بهتر است از حمایت های خاله، عمه یا خانم دیگری که با او راحت تر است در این انتخاب بهره مند شود. اگر باز هم خانمی را برای همراهی نیافت باید از خانم فروشنده لباس زیر حتما راهنمایی بگیرد تا انتخابی صحیح داشته باشد.
 5. آیا می توان اولین خرید را اینترنتی انجام داد؟ بله، شما می توانید اولین خرید خود را به صورت اینترنتی نیز انجام دهید. با این کار خاطره ی خوشایندی برای دخترتان بسازید. دختران نوجوان با همراهی مادر می توانند به راحتی خرید خود را انجام دهند. همچنین می توانید شورت های همرنگ و هماهنگ با سوتین های مورد نظرتان را بیابید و ست شورت و سوتین دخترانه تهیه نمایید. تهیه ست شورت و سوتین دخترانه، تمایل و رغبت بیشتری در دختران ایجاد می نماید. بزرگترین مرکز تخصصی عرضه ی لباس زیر در کشور لناسنتر است. این مجموعه دارای فروشگاه اینترنتی نیز می باشد. اگر سوالی نیز داشته باشید، همکاران ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود و به شما مشاوره خواهند داد.
ست شورت و سوتین دخترانه

ست شورت و سوتین دخترانه

چه سوتینی برای دختران مناسب است؟| معرفی بهترین سوتین دخترانه

مطمئنا سوتین فنردار و سوتین اسفنجی برای دختری که برای اولین بار می خواهد سوتین استفاده کند، مناسب نیست. حتی اگر سایز آن کاملا متناسب باشد! کاستوم ها و سوتین جک دار و سوتین فانتزی بزرگسالان نیز مناسب دختر نوجوان نیست. طرح های قدیمی و ساده نیز معمولا مورد پسند نوجوانان نیست.

بهتر است برای اولین بار از سوتین هایی که شبیه به کراپ تاپ یا نیم تنه هستند، خریداری شود. این سوتین ها، ابرهای نازکی درون لایه های خود دارند که به سینه ها فشار اضافی وارد نمی کنند. استفاده از آن ها راحت است و مشابهت بیشتری با تاپ یا زیرپوش های کودکانه دارند. در خریدهای بعدی که دختران به بستن سوتین عادت کرده اند در صورت تمایل می توان مدل های ابری دخترانه که طرح های کودکانه ای دارند نیز تهیه کرد.

سوتین دخترانه چه طرح و رنگی باید داشته باشد؟ 

باتوجه به اینکه دختر نوبلوغ همچنان به دوران کودکی علاقه مند است، بهتر است سوتینش دارای نقوش و شخصیت های کودکانه باشد. همچنین انتخاب رنگ های روشن و دخترانه برای سوتینش، وی را بیشتر علاقه مند خواهد کرد. این رنگ ها می تواند رنگ هایی همچون صورتی، سرخابی، گلبهی، مرجانی ،لیمویی ،آبی کمرنگ، تیفانی، مغز پسته ای و… باشد.

چند عدد سوتین دخترانه بخریم؟

با توجه به اینکه سینه های دختران در سنین بلوغ دائما در حال رشد است. سوتین ها ممکن است زود به زود کوچک شوند. بسیاری از دختران و مادران این سوال را می پرسند که چند عدد سوتین تهیه کنیم؟! در جواب باید گفت که این موضوع تا حدی بستگی به هر فرد دارد. اما داشتن حداقل 2 یا 3 عدد سوتین لازم است. در این صورت زمانی که یک سوتین کثیف می شود سوتین تمیز دیگری برای پوشیدن موجود هست.

هر چند وقت یکبار باید سوتین بخریم؟

معمولا بلوغ کامل سینه ها، 3 تا 5 سال طول می کشد. بنابراین هر چند وقت با تغییر سایز مواجه هستید. توصیه می شود هر 6 ماه یکبار مجددا سینه های خود را اندازه گیری و سوتینی با سایز جدید خود تهیه نمایید. اگر در اندازه گیری سایز سوتین دچار مشکل هستید؛ از ابزار آنلاین اندازه گیری لناسنتر  استفاده نمایید. با استفاده از این ابزار می توانید سایز سوتین را در 2 مرحله به راحتی بدست آورید.

همچنین اگر فرصت خرید ندارید و یا دوست ندارید مدتی بعد مجددا روانه ی بازار شوید. می توانید سایز های بزرگ تری را نیز همراه سایز فعلی خود سفارش دهید. در این صورت هر موقع نیاز شد، سایز بزرگ تر نیز در دسترس شما خواهد بود.

آیا سوتین می تواند باعث بروز حساسیت شود؟

بله. متاسفانه گاهی برخی از بانوان بعد از پوشیدن یک سوتین دچار حساسیت پوستی می شوند. البته ایجاد حساسیت پوستی  صرفا منحصر به سوتین نیست. گاهی پوشیدن البسه دیگر نیز ممکن است حساسیت ایجاد نماید. اما چون سوتین کاملا با پوست در تماس است و بر آن مماس است، احتمال بیشتری برای بروز حساسیت دارد. اما خبر خوب این است که این مشکل در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

چه کنیم تا دچار حساسیت پوستی نشویم؟ | 3 قدم مهم برای جلوگیری از ابتلا به حساسیت

 1. اول شست و شو بعد استفاده! بهتر است لباس های زیر را، پس از خرید و قبل از اولین استفاده بشوئید. چه شورت باشد و چه سوتین!
 2. پوشیدن لباس زیر دیگران ممنوع! از تعویض لباس زیر با افراد دیگر حتی اگر خواهر یا مادر باشد بپرهیزید.
 3. سوتین نخی را امتحان کنید! در صورت رعایت بهداشت احتمال ایجاد حساسیت کمتر می شود. اما باز هم مشاهده می شود که برخی از بانوان دچار مشکلات پوستی ناشی از لباس زیر می شوند. به این افراد توصیه می شود که از سوتین های نخی استفاده نمایند. خصوصا در فصول گرم سال. زیرا پارچه ی نخی جذب مایعات بالایی دارد. سوتین های نخی نیز به خوبی می توانند عرق بدن را جذب نمایند. زمانی که عرق جذب شود احتمال حساسیت کاهش می یابد.

علائم حساسیت به سوتین چیست؟

 • شایع ترین علائم حساسیت پوستی به لباس، قرمزی پوست است.
 • پوسته پوسته‌شدن و خارش پوست که با تورم و التهاب نیز ممکن است همراه باشد.
 • ایجاد تاول و ضایعات پوستی در زمان ادغام ذرات فلزی با عرق بدن
 • ایجاد آکنه در پستان ها و یا کمر
 • ملتهب شدن فولیکول‌های مو، که در نتیجه آلودگی لباس به آلرژی زاها است.
جمع بندی و نتیجه گیری:

در این مطلب به پرسش پرتکرار دختران نوجوان یعنی ” از چه سنی سوتین ببندیم؟ ” پاسخ دادیم. تلاش ما در این متن بر این بود که سطح اطلاعات دختران، مادران و مربیان شان را در این زمینه ارتقا دهیم. همچنین از نگرانی و چالش های آنان، بکاهیم. تا با راحتی و آرامش بیشتری این دوره از زندگی را سپری نمایند. خوشحال می شویم ما را از نظرات خود آگاه سازید. همچنین می توانید سوالات خود را نیز در پایین همین متن مطرح نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهند داد.

مقالات مرتبط

 

4.5/5 - (4 امتیاز)