حتما برات پیش اومده که سوتینی رو با کلی ذوق و شوق خریده باشی. اما وقتی اون رو پرو کردی، متوجه شدی که دور کمرش خوبه ولی سینه ها یا بیرون زده ازش یا برعکس انگار خیلی گشاده. این به خاطر اینه که قبلنا سایز سوتین فقط با یه عدد معلوم میشد اما الان سایز کاپ سوتین رو با یه عدد و حرف انگلیسی کنارش میگن.

خُب، سایزبندی کاپ باعث میشه سوتین دقیقا اندازه تون باشه. ولی ممکنه یکمی گیج کننده باشه. اگه زیاد از این مدل سایز بندی سر در نمیاری با من همراه شو. من لنا هستم. قراره توی این مطلب کامل و ساده برات بگم که کاپ سوتین چیه و… (:

 

کاپ سوتین چیست؟

 • آیا انواع کاپ سوتین را می شناسید؟
 • آیا در زمان خرید سوتین به سایز کاپ سوتین توجه می کنید؟
 • آیا می دانید حروف A,B,C,D دقیقا به چه معنا ست؟
 • آیا می دانید چه زمانی باید سینه را نباید اندازه گیری کرد؟
 • چرا باید انواع کاپ سوتین را بشناسیم؟
 • می دانید کاپ سوتین چه جنس هایی دارد؟

 

همان طور که در مقاله ی 10 سؤال بسیار مهم در زمان خرید سوتین بیان کردیم، حدود 64 درصد از زنان به صورت درست از سوتین استفاده نمی کنند. این درصد به این معناست که متاسفانه بیش از نیمی از بانوان، با انواع سوتین، اندازه گیری صحیح و انواع کاپ سوتین آشنا نیستند. بارها در مطالب قبل به ضرر پوشیدن سوتین تنگ اشاره کرده ایم. پوشیدن سوتین اشتباه عوارض جسمی و روحی برای بانوان به همراه دارد.

گاهی پیش می آید که اندازه ی دور کمر یا زیر سینه سوتین اندازه است اما پستان ها از سوتین بیرون زده است. این مساله به معنای کوچک بودن کاپ سوتین است. گاهی نیز پیش می آید که علی رغم اندازه بودن زیر سینه، کاپ سوتین گشاد است.هر دو مشکل به نداستن و توجه نکردن به سایز کاپ سوتین بر می گردد.

برای آشنایی با انواع سوتین پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله ی 28 نوع سوتین که هر خانمی باید بداند را از دست ندهید. برای آشنا شدن با انواع کاپ سوتین، نحوه اندازه گیری کاپ سوتین و تفاوت های کاپ سوتین با ما تا آخر این مطلب از وبلاگ لناسنتر همراه باشید.

 

کاپ سوتین چیست؟ | تعریف دقیق کاپ سوتین

کاپ سوتین، دقیقا به آن قسمتی از سوتین گفته می شود که حجم پستان را درون خود جای می دهد. کاپ سوتین، باید دقیقا اندازه باشد و به طور کامل پستان را در برگیرد.

قبلا وقتی برای خرید سوتین مراجعه می کردیم، فقط یک عدد وجود داشت که اندازه ی سوتین را نشان می داد. همان طور که در مقاله ی 4 روش اندازه‌گیری سایز سوتین استاندارد نیز بیان کردیم. این عدد در واقع  سایز زیر سینه را نشان می دهد.

انواع کاپ سوتین

انواع کاپ سوتین

اما دو خانمی که سایز زیرسینه یکسانی دارند، لزوما سایز دور سینه یکسانی ندارند. همان طور که در تصویر زیر نیز مشاهده می نمایید؛ ممکن است دو نفر با سایز زیر سینه ی یکسان، حجم متفاوتی از توده پستان داشته باشند. بنابراین تولیدکنندگان لباس زیر نیز برای راحتی بانوان، سوتین ها را با سایزهای کاپ سوتین مختلف تولید می کنند. توجه به سایز کاپ سوتین، باعث راحتی و رضایت بیشتر بانوان می شود.

انواع سایز سینه

انواع سایز سینه

نحوه اندازه گیری کاپ سوتین چگونه است؟

اندازه ی کاپ سوتین با حروف A تا J زبان انگلیسی مشخص می‌شود. برای دانستن سایز کاپ سوتین خود، شما باید ابتدا سایز زیر سینه را بدست آورید. سپس آن را از سایز دور سینه کم کنید.

 

فرمول اندازه گیری کاپ سوتین:      اندازه‌ی دور سینه – اندازه‌ی زیر سینه = اندازه‌ی کاپ سوتین

 

همان طور که به طور کامل در مقاله 4 روش اندازه گیری سوتین توضیح داده ایم. تفاوت بین این دو عدد، اندازۀ کاپ شما را مشخص می‌کند که به شرح زیر است:

اگر تفاوت سایز دور سینه با زیر سینه شما بین اعداد زیر باشد سایز کاپ شما
1/5 – 3/5 cm A
4 – 6 cm B
6/5 – 8/5 cm C
9 – 11 cm D
11/5 – 13/5 cm E
14 – 16 cm F
16/5 – 18/5 cm G

 

برای مثال: اگر اندازه ی قسمت دور سینۀ شما 80 سانتی‌متر و سایز زیر سینۀ شما 74 سانتی‌متر باشد. تفاوت این دوعدد 6 سانتی‌مترمی شود. در نتیجه سایز کاپ سینه شما C خواهد بود. و در نهایت سوتینی با سایز 75C  اندازه شما خواهد بود.

سوتین سایز خواهر چیست؟

گاهی پیش می آید، که سوتین با سایز مورد نظر شما کمی تنگ تر یا گشادتر است. اما این تنگ یا گشاد بودن به انداره یک سایز نیست. بلکه مقداری کم تر از یک سایز است. در این صورت می توان از سوتین هایی استفاده کرد که مقدار خیلی کمی با هم تفاوت دارند. این گونه از سوتین ها را اصطلاحا، سوتین سایز خواهر می گویند.

برای مثال در تصویر زیر شما می توانید نحوه ی قرارگیری سینه در چند سوتین خواهر را مشاهده نمایید:

سوتین سایز خواهر

سوتین سایز خواهر

آیا زمانِ اندازه گیری سینه مهم است؟ | اندازه گیری در این 2 زمان ممنوع!

بله. مهم است که ما بدن را در زمانی که کاملا نرمال است اندازه گیری نماییم. حداقل دو زمان وجود دارد که برای سایزگیری مناسب نیستند:

 1. در زمان هایی که معده دچار نفخ است از اندازه گیری پرهیز کنید. زیرا در این صورت معده دچار ورم است و عدد بزرگی تری را به اشتباه نشان می دهد.
 2. همچنین زمان هایی وجود دارد که سینه سایز بزرگ تری دارد. برای مثال معمولا در روزهای قبل و شروع قاعدگی سینه حجیم تر می شود. زیرا تحت تاثیر هورمون های زنانه قرار می گیرد.

بنابراین برای اندازه گیری دقیق زمان هایی را انتخاب نمایید که بدن در حالت عادی است.

ضرر کوچک بودن کاپ سوتین چیست؟ | 3 ضرر کوچک بودن کاپ سوتین

 1. کوچک بودن کاپ سوتین، باعث می شود:
 2. سینه از بالا، پایین و یا اطراف سوتین بیرون بزند.
 3. فشار زیادی را به سینه وارد آورد. خصوصا در سوتین های فنردار این مساله مهم تر است. زیرا در صورت اندازه نبودن سوتین، فنر به قفسه سینه فشارمی آورد.
 4. سینه ها نازیبا به نظر می آیند.

بزرگ بودن کاپ سوتین چه مضراتی دارد؟ | 3 ضرر بزرگ بودن کاپ سوتین

بزرگ بودن کاپ، نیز :

 1. برای فرد احساس ناخوشایندی را ایجاد می نماید.
 2. حمایت کافی از سینه انجام نمی شود.
 3. از نظر زیبایی نیز باعث می شود، سینه زیبا دیده نشود.

کاپ سوتین استاندارد چگونه باید باشد؟ | 4 ویژگی کاپ استاندارد

 1. سوتینی که کاپ آن اندازه باشد، دیگرهیچ گونه چین خوردگی روی آن دیده نمی شود.
 2. کاپ سوتین، کاملا یکدست و صاف قرار می گیرد.
 3. هیچ گونه بیرون زدگی سینه از کاپ سوتین دیده نمی شود.
 4. کاملا توده ی پستان را در برمیگیرد و از آن حمایت کافی می نماید.

right-size-of-bra

کدام جنس برای کاپ سوتین بهتر است؟

جواب این سوال برای هر فردی متفاوت است. انواع جنس کاپ سوتین عبارتند از:

کاپ نخی سوتین: برخی از خانم ها، فقط سوتین هایی با کاپ نخی را می پسندند. برای این گروه، راحتی و حس خوب فاکتور مهم تری است.

کاپ اسفنجی سوتین: بیشتر بانوان جوان، به سوتین هایی با کاپ اسفنجی علاقه مندند. زیرا این گونه از سوتین ها معمولا طراحی جذاب تری دارند.همچنین فرم زیبایی به سینه ها می بخشند.

سوتین زنانه جک دار

سوتین زنانه با کاپ اسفنجی جک دار

کاپ جک دارسوتین: کاپ سوتین جک دار نیز جنسی مشابه کاپ سوتین اسفنجی دارد. اما برای سینه های کوچک و افتاده مناسب تر است.

سوتین چسبی

سوتین با کاپ سیلیکونی چسبی

کاپ ژله ای سوتین: سوتین کاپ ژله ای، کاپ هایی از جنس سیلیکون دارد. این سوتین برای پوشیدن زیر انواع لباس مجلسی، نازک، پشت باز و رنگ روشن بسیار مناسب است.

 

سوتین نیمه کاپ یا سوتین کاپ دار؟

پاسخ به این سوال، نیز تا حد زیادی سلیقه ای است. مزیت سوتین کاپدار، این است که بیشترین حمایت را از سینه دارد. اما در عوض سوتین نیم کاپ، نیز زیبای سینه ها را بیشتر نمایان می کند.

سوتین کاپدار، برای استفاده ی روزمره گزینه ی بهتری است. این نوع از سوتین ها، خصوصا برای افرادی با سینه های بزرگ و افتاده نیز انتخاب مناسب تری هستند. اما برای استفاده در عروسی و مهمانی و بهبود روابط زوجین سوتین های نیم کاپ انتخابی عالی هستند.

در نتیجه می توان گفت که وجود هر دو نوع سوتین، در کشوی لباس زیر هر خانم ضروری است. اما هر کدام موارد استفاده متفاوتی از یکدیگر دارند.

کدام فروشگاه را برای خرید سوتین کاپ A,B,C,D انتخاب کنیم؟

فروشگاه هایی که در زمینه ی لباس زیر تخصص کافی ندارند. به سایز کاپ سوتین، توجه چندانی نمی کنند. در این فروشگاه ها خبری از دسته بندی براساس کاپ نیست. بلکه همچنان فقط سایز زیرسینه را ملاک قرار می دهند.خرید از فروشگاه های غیر تخصصی، ریسک بالایی دارد. زیرا ممکن است پس از خرید متوجه شوید که این لباس زیر کاملا سایز شما نیست.

خرید سوتین از لناسنتر

خرید سوتین از فروشگاه تخصصی لناسنتر

ما به شما خرید از فروشگاه تخصصی و معتبر لناسنتر را پیشنهاد می دهیم. در این فروشگاه، انواع سوتین با تنوع بالا وجود دارد. همچنین تمامی سوتین ها براساس سایز کاپ A,B,C,D مشخص شده اند.

این فروشگاه با تجربه ی بیش از 10 ساله ی خود توانسته رضایت بالایی از مشتریان کسب نماید. هم اکنون لناسنتر، در نقاط مهم شهر مشهد نمایندگی دارد. فروشگاه آنلاین برند معتبر لناسنتر نیز دارای نماد الکترونیک و درگاه معتبر بانکی است. شما می توانید محصولات مورد نظر خود را به راحتی انتخاب و خریداری نمایید. محصولات مورد نظر شما، از طریق پست به درب منزل یا محل کار شما ارسال خواهد شد.

همچنین شما می توانید با هر گونه سوال یا ابهامی را با پخش پشتیبانی فروشگاه در میان بگذارید. همکاران صبور پشتیبانی، شما را تا رسیدن به نتیجه ی مطلوب راهنمایی خواهند نمود.

 

اطلاعات بیشتر

4.7/5 - (6 امتیاز)