افراد بزرگسال به طور عادی به ۷-۹ ساعت استراحت و خواب در شب نیازمند هستند. خواب ناکافی می‌تواند تأثیرات بسیار بدی بر تمرکز، حافظه و خلق و خوی داشته باشد. کمبود مزمن خواب می‌تواند خطرات بیماری قلبی، افسردگی‌های حاد و مشکلات چاقی را افزایش دهد. همچنین پوشیدن یا نپوشیدن جوراب در خواب سوالی است که زیاد مطرح می‌شود. ما در وبلاگ لناسنتر تصمیم گرفتیم این‌بار به موضوع پوشیدن جوراب در خواب بپردازیم.

علت سرد شدن کف و دست‌ها در فصول سرد سال چیست؟

سرد شدن پاها خصوصا در فصول سرد سال تا حدود زیادی طبیعی است. گاهی اوقات نیز ممکن است این مشکل به علت دیابت، سندرم خستگی، کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، نوروپاتی محیطی مزمن و یا علل ارثی روی دهد. این مشکل معمولا با پوشیدن جوراب گرم و نرم، قراردادن کمپرس گرم یا فروبردن پا در آب گرم رفع میشود. فعالیت های هوازی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری نیز با افزایش گردش خون مناسب از سرد شدن پاها جلوگیری می‌کنند.

آیا پوشیدن جوراب در خواب برای سلامتی ما مفید است؟

بله، مهم‌ترین ویژگی این کار کمک به گرم نگهداشتن بدن است. برخی از افراد خصوصا در روزهای سرد سال، دچار سردی کف پا می شوند و پوشیدن جوراب گرم و نرم می تواند یک راه کار ساده و دم دستی باشد. اما جوراب پوشیدن هم زمان مناسب خود را دارد و پوشیدن آن برای برخی افراد در هنگام خواب توصیه نمی شود.

جوراب به شما برای راحت تر خوابیدن کمک می کند!

شاید این طور به نظر بیاید که رفتن به رختخواب آن هم در حالتی که جوراب پوشیده‌اید پاهایتان را بیش از اندازه گرم کند. اما، در واقع، این عادت ممکن است به تنظیم دمای بدن کمک کند.
یک مطالعه از سال ۲۰۰۷ نشان داد؛ افراد بزرگسالی که از جوراب‌های ضخیم‌تر و گرم و نرم یا حتی جوراب‌های معمولی به در هنگام خوابیدن استفاده کرده‌اند؛ زودتر به خواب فرو رفته‌اند.

پوشیدن جوراب در خواب

خوابیدن با جوراب

چرا پوشیدن چوراب باعث می‌شود زودتر بخوابیم؟

این مساله به این دلیل است که درجه دمای بدن در طی شبانگاه کاهش می‌یابد و به پایین‌ترین درجه حرارت در حدود ۴ صبح می‌رسد. درجه دمای بدن انسان به طور معمول 37 درجه سانتی‌گراد است، اما در طول ۲۴ساعت شبانه روز ۱ تا ۲ درجه متفاوت است.

گرم شدن پا‌ها و دست‌های انسان موجب می‌گردد رگ‌های خونی منبسط شوند که به این حالت پاسخ وازودیلیشن نیز می‌گویند. در این حالت حرارت بدن و گرما از طریق پوست آزاد می‌شود و به کاهش درجه دمای بدن کمک می‌ نماید. این حالت، در نوع خود، یک پیام به مغز انسان ارسال می‌کند که زمان خواب است.

تحقیقات نشان داده است که پوست زمانی که گرم تر می شود موجب می‌گردد که بدن با سرعت بیش‌تری به خواب رود. برخی افراد عادت دارند که دائما و حتی در خواب جوراب پوشیده باشند که لازم است در این باره به نکات زیر توجه کنند.

پوشیدن جوراب در خواب چه فواید و ضررهایی دارد؟

1- پوشیدن جوراب در خواب باعث کاهش بهداشت بدن و پا می‌شود.
در روز های گرم سال این احتمال وجود دارد که در طول خواب پاهای شما عرق کند. در این موقعیت با وجود پوشیدن جوراب تنفس لازم برای پوست پا ایجاد نمی‌شود و انواع باکتری ها و میکروب‌ شروع به فعالیت بر روی پوست می‌کنند. پس اگر عادت به پوشیدن جوراب در هنگام خواب دارید توصیه می‌شود حتما از جوراب های نخی استفاده کنید.

2- جلوگیری از گرگرفتگی بدن
به طور معمول بسیاری از بانوان در دوران یائسگی خود افزایش دمای بدن را تجربه می‌کنند. به این حالت احساس ناگهانی گرمای شدید گفته می شود که به وسیله بدن پخش می شود که معمولا به دلیل تغییرات در هورمون‌ها اتفاق می افتد. از علائم گرگرفتگی می توان به تعریق، تپش قلب و سوزش صورت اشاره نمود. پوشیدن جوراب زنانه در خواب می‌تواند برای کمک به کاهش دمای هسته بدن در طی شب مفید واثع شده و در پیشگیری از ایجاد گرگرفتگن بدن تاثیرگذار باشد.

3- تنظیم دمای بدن از فواید با جوراب خوابیدن است.
پوشیدن جوراب در رختخواب سبب بالا رفتن جریان خون به پا‌ها و از دست دادن گرما از طریق پوست می‌شود که به کاهش درجه دمای بدن انسان کمک می‌‌نماید و این در نوع خود، به انسان کمک می‌نماید تا زود‌تر به خواب برود.

4- با پوشیدن جوراب در خواب از بیماری رینود پیشگیری کنید!
رینود بیماری است که بر عروق خون در پوست تاثیر گذار است. معمولا شرایط افراد مبتلا به این بیماری در هنگام سرما یا مضطرب بودن فرد وخیم‌تر می‌شود. زمانی که فردی دچار حمله عصبی می‌شود جریان خون به دست‌ها و پاها کاهش پیدا می‌کند.
افرادی که بار اول دچار حمله رینود می‌شوند باید با پزشک متخصص مشورت کنند. پوشیدن جوراب در خواب علائم بیماری را کاهش داده و همچنین حرارت بدن انسان را در طول روز حفظ می‌ نماید.

 

 

نکات مهم پوشیدن جوراب در خواب | این 6 نکته را حتما بخوانید!

افرادی که علاقه به پوشیدن جوراب در خواب دارند، بهتر است که برای پیشگیری از هرگونه مشکل، موارد نام‌برده شده زیر را رعایت نمایند:
الف- شستن پاها پیش از خوابیدن و خشک کردن آن‌ها، زیرا باکتری‌ها و قارچ‌ها در محیط خیس و مرطوب به راحتی رشد می‌کنند.
ب- پوشیدن جوراب‌های پاکیزه
پ- انداختن پتو بر روی پاها قبل از خواب
ت- دوش گرفتن حدود 1 یا 2 ساعت پیش از خواب
ث- اجتناب از پوشیدن جورابی که در طی روز آن را پوشیده‌اید.
ج- پرهیز از پوشیدن جوراب تنگ

 

جوراب پوشیدن به طورکلی در رختخواب غیربهداشتی نیست!
مهم است که جوراب‌هایی را انتخاب می کنید که خیلی تنگ نباشند،
زیرا در غیر این حالت می‌تواند روی گردش خون تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد.
از پوشیدن جوراب‌های تنگ در رختخواب اجتناب کنید،
مگر اینکه از دکتر خود کسب اجازه کرده باشید.

 

بهترین جایگزین جوراب در رخت‌خواب چیست؟ | راهکار جلوگیری از سرد شدن کف پا و دست‌ها چیست؟

برخی افراد به پوشیدن جوراب در هنگام خواب چندان علاقه ای ندارند؛ این افراد می‌توانند جایگزین‌های دیگری برای جوراب انتخاب کنند.از دیگر مواردی که می توان جایگزین جوراب کرد موارد زیر می باشد:

1. دوش گرفتن با آب گرم قبل از خواب می تواند یک جایگزین مناسب برای جوراب باشد.

2. در زمان خوابیدن، روی پاهایتان پتو بیندازید.

3. نزدیک به پاهای خود کیسه یا بطری آب گرم بگذارید؛ زیرا این کار باعث می شود به همان اندازه جوراب پوشیدن هنگام خواب موثر باشد.

4. پیش از خواب پاهایتان را در آب گرم قرار دهید.

5. پیاده روی، دوچرخه سواری و ورزش‌های هوازی را امتحان نمایید. این فعالیت‌ها باعث افزایش گردش خون در بدن و جلوگیری از سرد شدن کف پا و دستان می شود.

6. ماساژ کف پا و دست‌ها با روغن های طبیعی گرم نظیر زیتون، سیاه دانه، کنجد و بنفشه نیز معمولا در رفع سردی دست و پا موثر است.

 

جوراب پوشیدن در خواب

بهترین جنس جوراب کدام است؟

همواره به یاد داشته باشید جنس جوراب مبتنی بر نوع فعالیت تغییر می کند. برخی از جنس الیاف برای فعالیت‌های خاص بسیار کاربردی‌تر و مفید‌تر هستند از این رو استفاده از آن‌ها مزایای خوبی با خود به همراه خواهد داشت.
به طور مثال جنس الیافی که برای جوراب استراحت و خواب استفاده می شود یک انتخاب کاملا اشتباه برای پیاده‌روی خواهد بود. در ادامه به اهمیت انتخاب جنس جوراب خواهیم پرداخت.

الیاف پنبه برای جوراب

پنبه مرسوم ترین الیاف قابل استفاده برای تولید جوراب مردانه در فصل‌های مختلف سال و با هدف‌های کاربردی متنوع به حساب می آید. جوراب‌های تولید شده از این الیاف برای استفاده‌های روزمره به خصوص در نوع ترکیب شده با الیاف دیگر می باشد. ترکیب شدن پنبه با سایر الیاف تا حدی کاربردی است که می تواند برای انواع مدل‌های جوراب مناسب و کاربردی باشد.

 

 

در این قسمت به بخشی از مزایا و معایب جنس پنبه اشاره خواهد شد:

مزایا:
• بسیار سبک و جاذب خوب رطوبت
• لطافت عالی که راحتی را با خود به همراه دارد
• تنفس پذیری
• شستشوی آسان با ماشین لباسشویی و با دست
• دوام عالی
• مناسب برای پوست های اسیب پذیر و حساس
• قابلیت خشک شدن نسبت به سایر الیاف طبیعی
• رنگ پذیری و ماندگاری رنگی مناسب

معایب:
• جاذب سریع رطوبت
• سایش سریع‌تر در صورت استفاده در حالت خیس
• گرانبها خصوصا در حالت ارگانیک و شانه شده بودن الیاف
• سرد نگه داشتن پا به دلیل نگه داشتن رطوبت در ساختار خود
• سنگین شدن زمان خیس بودن
• احتمال آبرفتگی در حالت شسستشو با گرم و استفاده از خشک‌کن چرخشی ماشین لباسشویی

پوشیدن جوراب در خواب

پوشیدن جوراب در خواب

با بررسی مزایا و معایب جنس پنبه می توان به آسانی آگاه شد که الیاف پنبه برای کدام نوع جوراب و با چه کاربردی مناسب‌تر است. جوراب‌های پنبه‌ای برای استفاده‌های روزمره و برای پوشیدن با انواع کفش نیمه رسمی و ورزشی نیز می‌تواند مناسب باشد. الیاف پنبه را می‌توان با دیگر الیاف هم‌چون نایلون و پلی استر ترکیب نمود تا از میزان جذب رطوبت آن کاسته شود.

پلی استر به دلیل جذب کردن رطوبت پایینی که دارد از میزان جذب رطوبت پنبه در حالتی که با این الیاف ترکیب شود می تواند کم کند.
ترکیب عالی الیاف پنبه و پلی استر در تولید مدل‌های مختلف جوراب کاربردی و عالی می باشد. محصول تولید شده با این ترکیب با دوام، جاذب کم رطوبت و راحت است.

sleepdoctor.com

4.5/5 - (10 امتیاز)