سخن آغازین:

به احتمال زیاد نام شورتکس یا تینکس را شنیده‌اید. حتی شاید تجربه استفاده از مدل‌های قدیمی آن را نیز داشته باشید. در این مطلب قصد داریم انواع شورتکس را زیر ذره بین قرار دهیم. همچنین مزایای آن را به طور کامل بررسی کنیم.

خواندن این مطلب به شما کمک می کند از ویژگی‌های خاص شورت های مخصوص قاعدگی بیشتر بدانید و با این رفیقِ روزهای پریودی بیشتر آشنا شوید! با ما در این مطلب از وبلاگ لناسنتر همراه باشید. در انتها ما را از سوالات و نظرات خود آگاه نمایید.

شورتکس چیه؟

شورتکس چیه؟

عادت ماهانه یا پریود چیست؟

عادت ماهانه معمولاً بین هر 21 تا 35 روز برای بانوان اتفاق می افتد. معمولا هر پریود حدود 7 روز طول می کشد. مدت زمان عادت ماهانه در برخی از دختران و بانوان به دلایلی نظیر تنبلی تخمدان (PCO) ممکن است تغییر کند. این بیماری شایع می تواند اثرات سوء بسیاری بر سلامتی و باروری بانوان داشته باشد. بانوان دچار به سندرم تخمدان پلی کیستیک، حتما باید تحت نظر پزشک باشند. زیرا این بیماری همچون دیابت درمان قطعی ندارد و باید کنترل شود. اما تجربه نشان داده است رعایت تغذیه سالم و اصول طب سنتی در کنترل و درمان این سندرم بسیار تاثیر گذار است.

در طول مدت قاعدگی، خون و بافت دیوارهٔ رحم از بدن خارج می‌شود. پریود ممکن است گاهی با درد در ناحیه شکم نیز همراه باشد. این درد در صورت خفیف بودن، کاملا طبیعی است. همه ی بانوان کم و بیش اندکی درد را در دوره ی قاعدگی خود تجربه می کنند. اما اگر این دردها فراتر از تحمل است یا با علائم غیرعادی دیگری همراه است، حتما باید با پزشک متخصص زنان و زایمان و یا کارشناس مامایی مشورت کنید.

برخی از بانوان نیز از یک هفته قبل از دوره ی قاعدگی به دلیل بهم ریختگی هورمون ها ممکن است دچار بدخلقی و یا حساسیت بیش از حد شوند. این مساله نیز تا حدی طبیعی است. بهتر است بانوان با خانواده و یا همسر خود درباره ی این مساله صحبت نمایند. زیرا اکثر بانوان در این روزها نیازمند توجه و حمایت بیشتری هستند.

سیکل‌های قاعدگی معمولاً در سن باروری زنان رخ می‌دهند. در سنین بین 45 تا 60 سال خانم‌ها آخرین پریودهای خود را تجربه می‌کنند و یائسه می‌شوند. رعایت کردن بهداشت و استفاده از محصولات متناسب هر خانم، باعث می‌شود تا روزهای پریود با احساس بهتری سپری شود.

نقش والدین در تجربه ی اولین پریود دختران:

معمولاً دختران بین 9 تا 16 سالگی، اولین پریود خود را تجربه می‌کنند. این تجربه در صورت نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی ممکن است به خاطره‌ای ناخوشایند برای دختران مبدل شود.

اگر والدین در خانه و مربیان در مدرسه با دختران همراه و همدل باشند، این دوران بهتر سپری خواهد شد. مهم است که مادران و مربیان با دخترانِ در آستانه ی بلوغ، ارتباطی صمیمی برقرار کنند. مادران و مربیان می توانند با صحبت کردن، دختران را برای تغییرات بلوغ آماده کنند.

تغییرات بلوغ دختران شاملِ جوانه زدن سینه ها، رشد موهای زائد، خروج ترشحات سفید رنگ از واژن و شروع عادت ماهیانه است. معمولا برخورد با اولین پریود، برای دختران عجیب و سخت است. داشتن آمادگی ذهنی و آگاهی از آنچه در بدن بانوان اتفاق می افتد، می تواند از سختی مواجهه با اولین پریود بکاهد.

همچنین مادران و مربیان باید دختران را با محصولات بهداشتی و مراقبتی متناسب با سنین بلوغ آشنا کنند. مادران باید این محصولات را از قبل از اولین پریود تهیه کنند و در اختیار دختران شان قرار دهند. سینه بند مناسب بلوغ یا سوتین تین ایجری، نوار بهداشتی یا پد بهداشتی پارچه ای و شورتکس از ملزومات این دوره از زندگی دختران است. در مورد ویژگی های سینه بند مناسب بلوغ در مطلب ” از چه سنی سوتین ببندیم؟ ” به صورت مفصل توضیح داده ایم.

پد پارچه ای چیست؟

پدهای پارچه ای نیز امروزه با مشخص شدن ضرر نوار بهداشتی های کارخانه ای بین بانوانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند بسیار محبوب شده است. این پدهای پارچه ای جاذب خون و رطوبت هستند و کاری مشابه نوار بهداشتی انجام می دهند. اما با این تفاوت که به جای ترکیبات شیمیایی از پارچه های نخی ساده دوخته شده اند. پارچه های نخی هیچ گونه آسیبی به بدن نخواهند زد.
همچنین استفاده از پدهای پارچه ای، زباله ی کمتری در محیط زیست ایجاد می نماید. شما می توانید خودتان نیز این پدها را مطابق سلیقه و اندازه ی خود در خانه با مقداری پارچه ی نخی و دکمه ی جفتی آماده نمایید.

شورت مخصوص قاعدگی

شورتکس یعنی چه؟

شورتکس (shortex)، به طور کلی یعنی شورتی که جاذب هر گونه رطوبت است. شورتکس های زنانه، ابزار کمکی مناسبی برای استفاده در دوران قاعدگی بانوان هست. همچنین برای روزهای پس از زایمان نیز مفید است. این مدل از شورت های زنانه، با این هدف طراحی شده اند که بانوان در زمان خواب و استراحت و یا فعالیت های روزانه هیچ گونه ای دغدغه ای برای کثیف شدن لباس رویی خود نداشته باشند.

همه چیز در مورد شورتکس

حتماً برای شما هم پیش آمده که در دوران قاعدگی (پریود)، با وجود استفاده از نواربهداشتی اما باز هم خون به لباس‌های دیگر سرایت کرده است. این مساله باعث شده تمام مدت حس ناخوشایندی را تجربه کنید. شورتکس، در این مواقع بسیار کارآمد است.

شورتکس، شورت مناسب برای دوران قاعدگی است. زیرا با اینکه ظاهری شبیه به شورت‌های معمولی دارد اما دارای یک لایه جاذب است. شورتکس به ما کمک می‌کند تا در دورهٔ پریود با خیالی آسوده به کار و فعالیت خود بپردازیم. پوشیدن شورتکس باعث می شود، دغدغه و نگرانی کثیف شدن لباس‌ها از بانوان رفع شود.

نکته ی جالب در مورد شورتکس این است که لایه جاذب آن صرفا در قسمت فاق واقع نشده است بلکه تا پشت و قسمت باسن کشیده شده است. این ویژگی مثبت باعث می شود تا علاوه بر زمان ایستادن و نشستن، در زمان استراحت و دراز کشیدن نیز آسوده باشیم.

زیرا معمولا در زمان خواب و دراز کشیده، احتمال نشت خون از قسمت پشت و کثیف شدن رختخواب بسیار بالا می رود. خصوصا در روزهای اولیه قاعدگی که حجم خون دفع شده بالاست. ممکن است خون حتی از نوار بهداشتی نیز سر خورده و عبور نماید. اما شورتکس، با استفاده از این مزیت به کمک بانوان و دختران جوان آمده و با جذب خون دفع شده از نگرانی ها می کاهد.

شورتکس قاعدگی

شورتکس قاعدگی

انواع شورتکس:

ممکن است زمانی که در مورد انواع شورتکس جست و جو می کنید، عباراتی نظیر : شورتکس مودال، شورتکس کمر گنی، شورتکس ماساژوردار و… را مشاهده نمایید. در این قسمت قصد داریم انواع شورتکس و کاربرد آن ها را توضیح دهیم.

شورتکس ماساژوردار چیست؟

برخی از شرتکس های موجود در بازار، دارای برجستگی هایی از جنس پلاستیک در جلوی شورت است. این برجستگی ها، به ادعای سارنده به دلیل ماساژ و کم کردن درد هنگام قاعدگی قرار داده شده است. اما باتوجه به این که این برجستگی ها در جداره ی بیرونی شورت قرار گرفته است، از نظر بسیاری از کاربران فاقد کاربرد واقعی است.

شورتکس گنی چیست؟

برخی از شورتکس ها به گونه ای طراحی شده اند که قسمت کمر آن ها پهنای بیشتری دارد. در قسمت کمر این شرتکس ها از گن استفاده شده است. شورتکس گنی برای بانوانی که در زمان قاعدگی خود درد دارند، می تواند به عنوان کاهنده ی درد عمل کند. همچنین شرتکس گنی، برای مادرانی که به تازگی زایمان طبیعی کرده اند نیز مفید است. زیرا علاوه بر جذب خون های باقی مانده در رحم، به حمع شدن شکم نیز کمک می کند.

شورتکس مودال چیست؟

عبارت مودال اشاره ی جنس پارچه ی مورد استفاده برای این محصول دارد. پارچه ی مودال، پارچه ای نیمه مصنوعی است. وزن کم،نرمی، دوام بالا، کشسانی مناسب، مقاوم در برابر پرزدهی، عدم آب‌رفتگی و رنگ دهی و قابلیت تنفس و جذب رطوبت از ویژگی های این پارچه است. این پارچه همچنین سازگار با محیط زیست است. این دلایل باعث می شود تا بسیاری از تولیدکنندگان لباس زیر، پارچه ی مودال را برای تولیدات خود برگزینند. جذب رطوبت پارچه ی مودال 50 درصد بیشتر پنبه است. این ویژگی باعث می شود تا برای تولید شورتکس نیز پارچه ی مناسبی باشد.

شورتکس از چند لایه تشکیل شده است؟

 • لایه اول جذب کنندهٔ رطوبت است.
 • لایه دوم جاذب مایعات است و آن را نگه داری می‌کند.
 • لایه سوم ضد آب است و از نشتی به بیرون جلوگیری می‌کند.
 • لایه چهارم پارچهٔ معمولی شورت است.

  لایه های شورتکس

  لایه های شورتکس

چرا به شورت قاعدگی یا همان شورت پریود نیاز داریم؟

اگر برای اولین بار است که عادت ماهانه را تجربه می‌کنید، ممکن است که مهارت کافی در استفاده از محصولات بهداشتی همانند: نواربهداشتی یا پد پارچه‌ای را نداشته باشید. شورتکس که درواقع یک شورت زنانه مخصوص عادت ماهانه است، می‌تواند دراین دوران کمک حال شما باشد.

البته چه شما یک خانم متأهل باشید و چه یک دختر نوجوان. چه شاغل و محصل باشید و چه خانه دار، شورتکس با داشتن لایهٔ جاذب و فاق بلند می‌تواند به شما کمک کند تا خیالتان از بابت نشت خون به لباس‌های رویی یا کثیف شدن ملحفه در زمان خواب راحت باشد. همچنین در روزهای پایانی قاعدگی که حجم خون خارج شده بسیار کم می‌شود، می‌توان شورتکس را به تنهایی استفاده کرد که از نظر مالی باعث صرفه جویی می‌شود و هم زبالهٔ کمتری تولید می‌شود.

تفاوت شورت‌های تینکس و شورتکس چیست؟

ممکن است نام تینکس را نیز شنیده باشید و برایتان سؤال پیش آمده باشد که تینکس چیست؟!
شورتکس نامی ست که به تمام مدل شورت‌هایی که برای دوران قاعدگی طراحی شده است، اطلاق می‌شود. اما تینکس (Thinx) یک برند و نام یک شرکت آمریکایی است. این شرکت که در نیویورک استقرار دارد، تولیدکنندهٔ محصولات بهداشتی زنانه است. این شرکت، شورت مخصوص قاعدگی با درجه بندی جذب و با کیفیت‌های مختلف تولید می‌کند.

در واقع تینکس نیز نوعی شورتکس است. ولی در جامعه ممکن است گاهی از نام این برند به جای کلمهٔ شورتکس نیز استفاده شود.

شورتکس چیست

7 دلیل برای استفاده از شورت مخصوص قاعدگی | چرا باید شورتکس بخریم؟

اگر از مزایای شورتکس بدانید، شما هم طرفدار آن می‌شوید. خواهید دانست که چرا در کمد لباس زیر زنانه هر بانویی باید “شورت مخصوص قاعدگی” حتما وجود داشته باشد. نظرات بسیاری از کاربران در سایت هایی نظیر نی نی سایت نیز نشان از مفید و کاربردی بودن شورتکس در زمان پریودی است. در اینجا 7 مزیت شورت پریودی را برای شما به اختصار آورده ایم:

 1. آمادگی قبل از پریود: ممکن است زمان دقیق پریود خود را ندانید. اگر شاغل یا محصل نیز باشید، ممکن است این مساله برای شما نگران کننده باشد. تا حدی که مایل باشید قبل از شروع پریود از نوار بهداشتی یا کاپ قاعدگی نیز استفاده نمایید. اما با پوشیدن شورتکس می‌توانید بدون نیاز به استفاده از محصولات بهداشتی آمادهٔ شروع دورهٔ قاعدگی باشید.
 2. داشتن لایه جاذب: گاهی اوقات پس از نشت خون به لباس‌ها، لکه‌ها به راحتی پاک نمی‌شود. این مساله باعث می‌شود تا لباس یا شورت دیگر زیبا و قابل استفاده نباشد. اما وجود این لایه مانع از نشت خون به بیرون و کثیف و آلوده شدن شورت و لباس‌های رویی می‌شود.
 3. فاق بلند: یکی از نکات قوت شورتکس یا شورت پریودی زنانه این است که فاق بلندی دارند. این فاق بلند، خصوصاً شب و در هنگام خواب، باعث عدم سرایت خون به لباس‌های دیگر و ملحفه می‌شود.
 4. صرفه جویی مالی: ممکن است هزینهٔ اولیه و خرید یک شورت که تنها در روزهای خاصی قرار است پوشیده شود در ابتدا کمی گران به نظر برسد. اما باید گفت که این شورت ازجنس باکیفیت ساخته شده. تا چندین سال قابل شست و شو و استفاده است. از آن جایی که شورتکس لایه جاذب دارد، درمواقع لکه بینی و روزهایی که حجم خون کم است، می‌تواند بدون نوار بهداشتی استفاده شود و از این بابت باعث صرفه جویی شود.
 5. تولید زبالهٔ کمتر برای محیط زیست: همان طور که گفتیم پوشیدن شورتکس، باعث مصرف کمتر نواربهداشتی می‌شود. این مساله باعث تولید زبالهٔ کمتر برای محیط زیست نیز هست.
 6. خداحافظی با بوی ناخوشایند: معمولاً خون خارج شده در دوران قاعدگی، پس از ترکیب با هوا بوی ناخوشایندی می‌گیرد. این بوی در صورت تعویض نکردن طولانی مدت نواربهداشتی یا پد پارچه‌ای بیشتر نیز می‌شود. شورتکس با داشتن چند لایه و لایهٔ غیرقابل نفوذ، احتمال به وجود آمدن بوی ناخوشایند پریود را کمتر می نماید.
 7. حس بهتر و اعتماد به نفس بیشتر: عدم نشت و عدم ایجاد بوی ناخوشایند باعث آرامش خیال و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتر خواهد شد. شورتکس باعث می‌شود با خیالی آسوده به کار و فعالیت خود در اجتماع ادامه دهید و نگرانی شما را از بابت نشت خون از بین می‌برد.

بهترین رنگ شورتکس | شورتکس چه رنگی بخریم؟

شورتکس ها در رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند. لیمویی، سبزآبی، سرخابی، صورتی، مشکی، زرشکی و قرمز از جمله رنگ های موجود این محصول است. معمولا شورتکس مشکی و شورتکس قرمز جز پرفروش ترین رنگ ها هستند.

اما بر خلاف تصور بیشتر مردم، برای خرید شورتکس لزومی به انتخاب رنگ های تیره نیست! زیرا جنس شورتکس ها معمولا به گونه است که به راحتی در شست و شو پاک می شوند و لکه ای بر آن ها نمی ماند. بنابراین به راحتی می توانید شورتکس با رنگ مورد علاقه ی خود را سفارش دهید. حتی اگر رنگ مورد علاقه ی شما رنگ های روشن است!

نکات شست و شو و نگهداری بهتر شورتکس زنانه

 1. حتما قبل از اولین استفاده از شورتکس آن را بشوئید.
 2. شورتکس خود را حتماً با آب سرد شسته بشوئید. این کار باعث می شود لکه‌های خون به راحتی پاک شوند. استفاده از آب گرم و داغ رنگ لکه را روی پارچه تثبیت می‌کند.
 3. برای شست و شوی شورتکس از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. همواره سعی کنید لباس زیر ها را با دست بشویید.
 4. شورت پریودی، یکبار مصرف نیست. در صورت نگهداری صحیح، 2 تا 3 سال امکان استفاده را دارد.
 5. سعی کنید برای شست و شو از مواد شوینده سبک مانند صابون، شامپو استفاده کنید. هرگز از مواد سفید کننده برای رفع لکه‌های لباس زیر، خصوصاً شورت‌ها استفاده نکنید.
 6. برای خشک شدن و اطمینان از رفع کامل هر گونه میکروب و باکتری، لباس زیر خود را در زیر نور خورشید و در هوای آزاد قرار دهید.

لباس زیر مخصوص افراد حساس

 

چه مدل شورت‌هایی مناسب افراد حساس و مستعد عفونت است؟

رعایت بهداشت فردی، خصوصاً در دورهٔ قاعدگی همواره مهم است. اما در افراد حساس و مستعد عفونت رعایت این نکات بسیار با اهمیت‌تر است:

 1. همواره سعی کنید شورت نخی بپوشید که این لباس زیر مخصوص افراد حساس است، زیرا منافذ لباس‌زیر نخی به عبور راحت جریان هوا کمک می‌کند و باعث متعادل ماندن دمای اطراف واژن می‌شود. این در حالی است که لباس‌زیر نایلونی باعث گرما و تعریق می‌شود. شورتکس ها نیز معمولاً جنس نخی دارند.
 2. اگر لباس‌زیرتان مرطوب شد، حتماً آن را سریع تعویض کنید. پس از شست‌وشو آن را مقابل آفتاب خشک کنید. یا اگر جنس نخی و غیر نایلونی دارد، آن را اتو بکشید.
 3. در دوران قاعدگی، غیر از لباس‌زیر، محصولات بهداشتی که برای دفع خونریزی از آن‌ها استفاده می‌کنید. همانند: نوار یا پد بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.
  اگر از نوار بهداشتی استفاده کرده‌اید و حساسیت داشته‌اید، بهتر است پدهای پارچه‌ای را نیز امتحان کنید.
  پدهای پارچه ای معمولا با پارچه های نخی تولید می شوند. البته تعویض و شست و شوی به‌موقع و خشک کردن آن در جلوی نور خورشید نیز مهم است. اگر از کاپ یا فنجان قاعدگی استفاده می‌کنید، حتماً از تمیزی کاپ و دست‌های خود مطمئن شوید.
 4. حجم خون دفع شده در هر خانمی متفاوت است. بهتر است برای پیدا کردن محصول بهداشتی دقیق و مناسب با شدت خونریزی و فعالیت روزانهٔ خود، با روش آزمون و خطا بهترین مورد را برای خود انتخاب نمایید.

بهترین شورتکس را از کجا بخریم؟

معمولا فروشگاه های بزرگ عرضه کننده لباس زیر بانوان، انواع شورتکس را نیز به فروش می رسانند. امروزه شورتکس ها در مدل ها و کیفیت های مختلف تولید می شود. اگر به دنبال شورتکس با کیفیت هستید؛ بهتر است مراکز معتبری همچون فروشگاه لناسنتر را برای خرید شورتکس انتخاب نمایید.

شما می توانید به صورت حضوری به شعب لناسنتر مراجعه نمایید. اما ما به شما راه ساده تری را پیشنهاد می دهیم. شما می توانید در منزل بمانید و به راحتی از طریق همین سایت خرید خود را انجام دهید.

لناسنتر شورت زنانه نخی

لناسنتر شورت زنانه نخی

5/5 - (4 امتیاز)