نوزادی

نکات مهم در خرید لباس نوزاد :

 

راحتی نوزاد مهم تر از زیبایی لباس!

در تهیه لباس برای نوزادان آنچه اهمیت ویژه ای دارد، بیشتر توجه به حفظ سلامتی و راحتی نوزاد است تا زیبایی لباس. زیرا پوست نوزادان، بسیار لطیف و حساس است. ممکن است شما لباسی با ظاهری بسیار شیک و مدرن برای نوزاد خود در نظر گرفته باشید اما نوزاد در این لباس راحت نباشد و یا جنس خشک و زبری داشته باشد.
البته معمولا لباس نوزاد از پارچه‌های نخ که دارای نرمی و لطافت ویژه‌ای هستند، تولید می‌گردد. این لباس‌ها از الیاف طبیعی و ضد حساسیت به وجود آمده‌اند. تولیدکنندگان تلاش می کنند، کاملا عاری از هر گونه حساسیت و مواد شیمیایی و مصنوعی می‌باشند. در حقیقت با پوشاندن این نوع پارچه بر روی تن نوزاد به پوست نوزاد هیچ صدمه‌ای وارد نمی‌گردد.

 

سایز لباس نوزاد چگونه باید باشد؟

نکته ی مهم بعدی، سایز مناسب است. مهم است که البسه ی نوزادان و کودکان تنگ نباشد. زیرا معمولا در این سنین بچه ها قادر به بیان نارضایتی خود از لباس نیستند. با توجه به رشد بسیار سریع نوزادان در یکسال ابتدایی زندگی، بهتر است لباس ها اندکی بزرگ تر تهیه شوند تا زمان بیشتری قابل استفاده باشند. البته البسه نباید زیاد هم گشاد باشند. اما باید راحت باشند.

چه رنگ برای لباس نوزاد بهتر است؟

بهتر است رنگ لباس نوزادان رنگ های روشن و ملایم باشد. این رنگ ها آلودگی ها را به خوبی نشان می دهند. و این موجب می شود تا شما به راحتی متوجه زمان تعویض لباس ها بشوید. رنگ سفید بهترین رنگ برای لباس نوزادان است. آبی کمرنگ، لیمویی و سبز کمرنگ برای نوزادان پسران می تواند مناسب باشد. صورتی کمرنگ، یاسی نیز برای نوزادان دختر زیباست.

لباس نوزاد، معمولا دارای تصاویر شاد و رنگارنگ است که کودک را به وجد می‌آورد. گاه طرح روی البسه از آموزش‌هایی نیز برخوردار می باشد که برای مثال به آشنا نمودن کودک با حیوانات و پدیده‌های طبیعی، اشکال هندسی، الفبا، مشاغل و… می‌پردازد.

تزئینات لباس نوزاد:

بهتر است لباس نوزادان، کمتر آویز و مهره و موارد تزئینی اضافی داشته باشد. دکمه های البسه ی نوزادان بهتر است به صورت چفتی و ظریف باشند و از دکمه ها و زیپ های بزرگ و آزار دهنده استفاده نشده باشد.

برای خرید زیرپوش نوزادی یا زیر دکمه، به امکان بازشدن سر شانه دقت کنید. برخی از تولید کنندگان برای راحتی دکمه هایی را در قسمت سرشا نه در نظر گرفته اند. برخی دیگر نیز برش لباس را به گونه ای در نظر گرفته اند که قابل بازشدن است.

آیا برای نوزادان در تمام فصول باید از کلاه و دستکش و جوراب نوزادی استفاده کرد؟

بله. برای محافظت از سر، نوزاد باید در تمام فصول کلاه به سر داشته باشد. این کلاه در فصول گرم می تواند از جنس نخی و در فصول گرم از جنسی ضخیم تر باشد. دست و پای نوزادان بهتر است با  دستکش و جوراب نوزادی پوشیده شود. زیرا ممکن است نوزاد با حرکات ناخواسته به خود آسیب بزند. اما حتما باید دقت شود که کش جوراب و دستکش در قسمت مچ سفت و تنگ نباشد.

برای نوزادان، در فصل تابستان می توان از جوراب مچی نخی نوزادی استفاده کرد. در روزهای سرد نیز جوراب حوله ای نوزادی بسیار عالی است. زیرا به خوبی می تواند پاهای نوزاد را گرم نگه دارد.

نکاتی برای شست و شوی لباس نوزاد:

زیرپوش نوزاد، سرهمی، دستکش، کلاه و جوراب نوزاد همه باید به صورت جداگانه از سایر البسه ی خانواده شسته شوند. برای شستن لباس نوزاد نباید از شوینده های قوی استفاده مانند پودر های رخت شویی استفاده کرد. بهتر است لباس نوزاد با شوینده های ملایم مخصوص نوزاد شسته شود.

سوالات متداول

در زیر می‌توانید پاسخ سوالات خود را بیابید. در غیر این صورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. (جهت ویرایش این قسمت به پیکربندی پوسته > تب متفرقه > سوالات متداول مراجعه نمایید.)