سوتین‌های پرطرفدار و جذاب که باید بشناسید!

در این مطلب 28 نوع سوتین را به همراه عکس و تصاویر آن‌ها آورده ایم. همچنین در مورد انواع سوتین بر اساس فرم سینه، جنس پارچه انواع سوتین، مدل‌های سوتین، آموزش نحوه‌ی استفاده از انواع سوتین و قیمت انواع سوتین در بازار نیز صحبت کرده ایم. شما با مطالعه این مطلب به‌راحتی می توانید برای موقعیت‌های مختلف، سوتین مناسب را انتخاب کنید.

فرض کنید:

 • به یک مهمانی دعوت شدید، یک لباس یقه‌باز زیبا دارید؛ اما چون بندهای سوتین‌ دیده می‌شود، از پوشیدنش منصرف می‌شوید!
 • برای عروسی یکی از دوستان‌تان، یک لباس جذاب جلوباز تهیه‌کرده‌اید، اما نمی‌دانید چه سوتینی بپوشید که از جذابیت‌های لباس نکاهد؟!
 • دختر نوجوانی هستید که به‌تازگی به بلوغ رسیده‌اید، اما نمی‌دانید چه نوع سوتینی برای شما که در حال رشد هستید مناسب است، که اذیت کننده نباشد؟
 • به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اید و می‌خواهید به نوزاد خود شیر بدهید، اما نمی‌دانید چه سوتینی مناسب شماست؟
 • اهل ورزش هستید، اما نمی‌دانید چه مدل و چه جنس سوتینی انتخاب کنید؟ سوتینی که ضمن حمایت کامل از سینه‌ها و راحتی، از تعرق زیاد جلوگیری نماید!

این‌ها بخشی از چالش‌هایی است که روزانه ذهن بسیاری از بانوان را به خود مشغول می‌کند! در این راهنمای خرید انواع سوتین، لناسنتر قصد دارد شما را با انواع سوتین های موجود در بازار آشنا کند. البته دسته‌بندی مختلفی برای انواع سوتین وجود دارد. در اینجا ما ابتدا انواع سوتین‌ را بر اساس شکل و کاربرد آن‌ها و سپس از نظر جنس دسته‌بندی نموده‌ایم.

 

 

الف) دسته‌بندی انواع سوتین‌ها بر اساس شکل و کاربرد:

 1. سوتین اسفنجی Padded-Bra:
  سوتین اسفنجی یا پددار به دلیل اسفنج به‌کاررفته در آن، باعث خوش‌فرم تر و بزرگتر نشان دادن سینه‌ها می‌شوند. پوشیدن این سوتین به‌ویژه برای بانوانی که سینه‌های کوچکی دارند و می‌خواهند سایز سینه‌شان بزرگ‌تر دیده شود، مناسب است. خواندن مقاله ی سوتین اسفنجی یا ابری چیست؟ را نیز از دست ندهید.
  انواع سوتین جک دار و اسفنجی

2. سوتین پوش آپ push-up:
سوتین پوش آپ را به نوعی می توان یکی از انواع سوتین اسفنجی دانست. به این سوتین، سوتین جک دار یا لیفت دهنده نیز می‌گویند. این مدل سوتین به‌گونه‌ای طراحی شده است که سینه‌ها را بالا نگه می‌دارد. پوشیدن این سوتین را به خانم‌هایی که افتادگی سینه دارند توصیه می‌نماییم. زیرا باعث می‌شوند سینه‌ها جذاب‌تر نشان داده شود. این نوع از سوتین ها خود به 3 دسته ی زیر تقسیم می شوند:
– تمام جک
– نیم جک
– ماساژوردار
جک‌ها در برخی از مدل‌ها عملکرد ماساژور نیز دارند. ماساژورها، دانه های ریز و برجسته ای هستند که باعث افزایش جریان خون و کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم‌ها نیز می‌شود.

3. سوتین تی‌شرتی T-Shirt Bra:
سوتین تی شرتی، یکی از انواع سوتین است. این نوع سینه بند، برای استفاده ی روزمره بسیار مناسب است. چون کاپ آن صاف،بدون درز و دوخت است. حتی از زیر نازک‌ترین تی‌شرت یا لباس شما دیده نمی‌شود. در زمان پوشیدن آن، خط سوتین از روی لباس رویی شما مشخص نمی‌شود. سوتین تی‌شرتی را تقریباً با هر لباسی می‌توان پوشید.

4. سوتین پلانج یا چاک‌دار Plinth bra:
سوتین پلانج را می‌توانید از فرم V شکل آن بشناسید. سوتین پلانج به دلیل همین فرم چاک‌دارش، یکی از انواع سوتین های مناسب برای پوشیدن همراه با لباس‌های مجلسی و یقه‌باز است. سوتین‌های پلانج، فرم دهنده و بالابرنده سینه‌ها هم هستند. آن ها شکل زیبایی به سینه‌های شما می‌دهند.
انواع سوتین پلانچ چیست

5. سوتین بدون بند یا دکلته Bandeau or strapless bras :
همان‌طور که از اسم این سوتین‌ها مشخص است، بدون بند شانه‌ای هستند و سینه‌های شما را در وضعیت رو به بالا و مناسب نگه می‌دارند. این سوتین‌ها برای پوشیدن همراه با لباس‌های دکلته و پیراهن‌هایی که یقه و آستین خاصی دارند عالی است. به این سوتین‌ها بندوا نیز گفته می‌شود.

6. سوتین نیم کاپ یا بالکنی Balcony bra:
این سوتین‌ها درواقع سوتین دکلته با بند هستند و چون ارتفاع کاپ دراین مدل از سوتین‌ها کوتاه است برای خانم‌هایی با سینه‌های بزرگ مناسب نیست. زیرا باعث بیرون افتادن سینه از کاپ می‌شود. اما سینه‌های کوچک را بسیار خوش‌فرم و زیبا نشان می‌دهد.

7. سوتین قابل تبدیل یا سوتین چندمنظوره Convertible-Bra:
این مدل یک سوتین همه کاره یا آچار فرانسه است! سوتین‌ کانورتبل، به گونه طراحی شده‌است که به‌صورت یک بند، دو بند، بند ضربدری و یا بدون بند قابل استفاده و قابل تغییر هستند. اگر اهل لباس هایی با طراحی های متفاوت و خاص هستید، این نوع سینه بند را به شما پیشنهاد می کنیم. این مدل به تنهایی برای طیف وسیعی از البسه ی زنانه می تواند مناسب باشد.

8. سوتین بارداری Maternity or Pregnancy bra:
در دوران بارداری، سینه‌ها در حال رشد و آماده شدن برای دوره‌ی شیردهی هستند. این مساله باعث می‌شود گاهی سینه‌ها دردناک شوند. سوتین بارداری، برای راحت‌تر سپری کردن دورهٔ بارداری طراحی شده است. سوتین بارداری، پوشش دهی و حمایت کامل از سینه‌ها را دارد. این سوتین‌ها معمولاً از جنس‌های انعطاف‌پذیر است. همچنین بندهای قابل تنظیم و قلاب‌های اضافی به مادر باردار، در صورت تغییر سایز کمک خواهند کرد. اگر در اواخر بارداری هستید، می توانید به جای تهیه سوتین بارداری، سوتین شیردهی نیز تهیه کنید.

9. سوتین شیردهی Nursing:
سوتین شیردهی، برای هر مادر شیرده نیازی ضروری است. این مدل سوتین از نظر میزان پوشش مشابه سوتین بارداری است، اما کاپ های آن امکان باز شدن دارند. قسمت کاپ به‌گونه‌ای طراحی شده است که دارای دکمه یا نوعی قزن است.
با پوشیدن آن مادر به‌راحتی می‌تواند فرزند خود را در زمان‌های موردنیاز تغذیه کند. جنس این سوتین‌ها معمولاً از الیاف بسیار نرم مانند پنبه تهیه می‌شوند. یک سینه بند شیردهی استاندارد، هیچ نوع حساسیتی را برای مادران ایجاد نمی‌کند.

10. سوتین جلوباز Open the front bra:
قزن در سوتین‌های جلوباز (به‌ جای پشت) در جلو قرار گرفته است. اگر بستن قفل پشت سوتین برای شما آزاردهنده و سخت است، می‌توانید از سوتین‌های جلو باز استفاده کنید. معمولاً این نوع سوتین‌ها تزئینات بیشتری در قسمت پشت دارند.
برای اطلاع بیش‌تر در مورد مزایا و معایب این نوع سوتین ها، مطلب “سوتین قزن از جلو یا سوتین قزن از پشت؟” را مطالعه نمایید.

11. سوتین بدون پد Bra without pad:
سوتین‌های بدون پد، هم به‌صورت فنردار و هم بدون فنر در بازار موجود است. در این نوع از سوتین‌ها، چون پد یا اسفنج اضافی وجود ندارد، باعث افزایش حجم سینه‌ها نمی‌شود. این مزیت خوبی برای سینه‌های بزرگ است که حجم واقعی سینه‌ها را نشان می‌دهد.

12. سوتین دخترانه یا تینیجری Teenage bra or girly:
این سوتین‌ها معمولاً پدهای نرم و راحتی دارند و سینه‌ها را فرم دهی یا لیفت نمی‌کنند. زیرا این سوتین‌ها برای دخترانی که تازه به بلوغ رسیده‌اند؛ طراحی شده است. دختران نوجوان یا تین ایجر، سینه‌های در حال رشد دارند و شاید برای اولین بار است که پوشیدن سوتین را تجربه می‌کنند.  معمولاً این سوتین‌ها به‌صورت فری سایز هستند.

13. سوتین ‌هارنسی Bra harness or cage:
هارنس در لغت به معنای مهار و تحت کنترل درآوردن است. این نوع سوتین در واقع با وجود بند‌های نازک بیش‌تر باعث مهار شدن سینه می‌شود. به این مدل سوتین قفسی یا کِیج نیز گفته می‌شود. طراحی این مدل سوتین به صورتی ست که باعث جذابیت جنسی فوق‌العاده‌ای می‌شود.

سوتین هارنسی با بند جوراب هارنسی و چوکر گردن نیز می تواند ست شود و بر جذابیت های زنانه بیافزاید. سوتین هارنس، یکی از مدل‌هایی ست که به خانم‌های متأهل خصوصاً نوعروسان توصیه می‌کنیم حتماً آن را تهیه کنند.انواع سوتین هارنسی چیست

14. سوتین ژله‌ای یا چسب سینه Jelly or adhesive bra:
این سوتین‌ها برای لباس‌های مجلسی، پشت باز یا جلو باز بهترین گزینه هستند. این سوتین‌ها هیچ‌گونه بند و پوششی در قسمت سرشانه و پشت کمر ندارد. فقط دو کاپ از جنس ژله‌ای دارند که با چسب، سینه‌ها را پوشش می‌دهد. خواندن مقاله ی “سوتین ژله ای چیست؟” را به شما توصیه می نماییم
انواع سوتین ژله ای چیست

15. سوتین بند نامرئی Invisible bra strap:
بندهای این مدل از سوتین‌ها از جنس نامرئی است. این مزیت خوبی برای لباس‌های دکلته، مجلسی و یقه‌باز است. در برخی از مدل‌ها علاوه بر بندها، رکاب‌ها و قسمت پشت سوتین نیز نامرئی و شیشه‌ای مانند است که این باعث می‌شود برای لباس‌های مجلسی پشت باز یا لباس‌های نازک و بدن‌نما نیز مناسب باشد.
انواع سوتین نامرئی چیست

16. سوتین‌های پوشش کامل Full Coverage:
کاپ‌های این سوتین‌ها طوری طراحی‌شده است که تمامی قسمت‌های سینه شما را پوشش بدهد و آن‌ها را تا حدی جمع‌تر و کوچک‌تر نشان دهد. سوتین‌های پوشش کامل، یکی از انتخاب‌های مناسب برای خانم‌هایی است که سینه‌های بزرگی دارند.

17. سوتین برلت Bralette bra:
سوتین برلت، بدون فنر است و کاپ نرمی دارد و باعث لیفت سینه نمی‌شود. استفاده از آن راحت و معمولاً جنس توری دارد. این مدل برای نوجوانان که تازه به بلوغ رسیده اند نیز عالی ست. این مدل را با لباس و دامن‌های مجلسی نیز می‌توان ترکیب و استفاده نمود که بسیار شیک و زیبا خواهد شد.
انواع سوتین برلت چیست

18. سوتین توکار Built-In:
سوتین‌های توکار همان‌گونه که از اسمشان مشخص است، داخل لباس‌ها دوخته می‌شوند. داخل برخی تاپ‌ها، لباس‌های مجلسی، مایو و… از این نوع سوتین وجود دارد. سوتین‌های توکار اگر در لباس‌های راحتی دوخته شده باشند، معمولاً فرم دهی خاصی ندارند اما معمولاً در لباس‌های مجلسی فرم بیشتری به سینه می‌دهند.

19. سوتین حجم دهنده Maximizer:
این نوع سوتین‌ها با استفاده از اسفنج یا پدهای به‌کاررفته باعث بزرگتر نشان دادن حجم سینه‌ها می‌شوند. این نوع سینه بندها مناسب خانم‌هایی است که سینه‌های کوچکی دارند.

20. سوتین مینیمایزر Minimizer:
این نوع از سوتین‌ها سینه‌ها را به‌طور کامل پوشش می‌دهند. با داشتن جنس محکم، غیر کشسان و مقاوم باعث می‌شوند سینه‌ها از حالت عادی کوچک‌تر نشان داده شوند. سوتین‌های مینیمایز یا کوچک‌کننده، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با هدایت بافت سینه به زیر بغل یا مرکز سینه، باعث توزیع و کم کردن برآمدگی سینه و درنتیجه کوچک‌تر نشان دادن حجم سینه می‌شود.

21. سوتین فنردار Underwire or Springed bra:
این نوع سوتین‌ها، حاوی یک نیم دایره‌ای از جنس پلاستیک یا فلز در زیر کاپ‌ها است. سوتین فنردار باعث لیفت سینه‌ها به سمت بالا و نزدیک‌تر نشان دادن آن‌ها می‌شود. این سوتین برای خانم‌هایی که خواهان بهتر نمودن فرم سینه‌هایشان هستند و یا به دلیل شیردهی، دچار افتادگی سینه شده‌اند، انتخابی عالی است. البته به دلیل وجود فنر بهتر است در زمان طولانی و به‌صورت دائم از این نوع سینه بند استفاده نشود. در زمان خرید نیز دقت کنید که حتماً سایز دقیق خودتان را خریداری نمایید تا از فشار اضافی به سینه‌ها جلوگیری شود.
برای اطلاع بیشتر در مورد مزایا و معایب این سوتین ها مطلب ” سوتین فنردار چیست؟ | بررسی 4 مزیت و معایب” را مطالعه نمایید.

22. سوتین بدون فنر Wireless:
این نوع سوتین‌ها فاقد فنر پلاستیکی یا فلزی است و باعث لیفت سینه‌ها نمی‌شود. اما معمولاً سوتین‌های راحتی هستند و فشار اضافی به سینه‌ها نمی‌آوردند. در زمان‌های طولانی‌تر نیز می‌توان آن‌ها را استفاده نمود. این نوع سوتین مناسب خانم‌هایی است که شاغل یا محصل هستند و یا فعالیت‌های اجتماعی دارند.

23. سوتین ماستکتومی Mastectomy:
سوتین‌های ماستکتومی، پوشش دهی و نگهداری کاملی دارد. سوتین ماستکتومی یکی از انواع سوتین مناسب خانم‌هایی است که عمل پروتز سینه را انجام داده‌اند. کاپ‌های این سوتین‌ها، توانایی نگه‌داشتن پروتز را دارند و کمک می‌کند تا فرد به‌ظاهر، احساس و توزیع وزنی که قبل از عمل داشته است، دوباره برسد. این سوتین‌ها، طوری طراحی شده‌اند که حس می‌شود، پروتزها عضوی از بدن هستند.

24. سوتین یا نیم‌تنه‌ی کش پهن Longline:
در قسمت زیر سینه‌ی این نوع از سوتین‌ها، یک کش با عرض زیاد استفاده شده است. وجود این کش باعث حمایت بیشتر و بالا نگه‌داشتن سینه‌ها می‌شود. در سوتین کش پهن نسبت به انواع سوتین ها، معمولاً قزن های بیشتری به‌کاررفته است.

 

 

25. سوتین ‌هالتر Halter:
سوتین هالتر یکی از انواع سوتین است که برای استفاده‌ی روزمره گزینه‌ی مناسبی نیست. اما متفاوت و شیک است. این مدل از سوتین‌ها یک بند دارند که از دور گردن شما رد می‌شود و از یقه‌ی لباس مشخص نمی‌شود. سوتین‌های هالتر به‌نوعی طراحی شده‌اند که بتوان آن‌ها را با تاپ‌ها یا لباس‌هایی که یقه‌ی هالتری دارند پوشید. معمولاً سوتین‌های هالتر طوری هستند که یک شکاف ایجاد می‌کنند. سوتین‌های هالتر برای سینه‌های کوچک‌تر که می‌توانند تنها یک بند را تحمل کنند، مناسب‌تر است.

26. سوتین پشت باز Low-back:
این سوتین نیز یکی از گزینه‌هایی ست که برای پوشیدن لباس مجلسی و پشت باز، پیش رو دارید. بند پشتی این سوتین‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده که پایین‌تر از انواع سوتین‌ های معمولی بسته می‌شود و با پوشیدن لباس پشت باز مشخص نمی‌شود.

27. سوتین ورزشی sport bra:
سوتین ورزشی نسبت به سوتین روزمره و تی‌شرتی، ضخیم‌تر، بدون فنر و جک است. طوری طراحی و ساخته‌شده‌اند که بتوانند سینه‌های شما را در هنگام ورزش سفت نگه‌دارند. با پوشیدن انواع سوتین ورزشی در هنگام ورزش، از کش آمدن سینه‌ها و تغییر حالت آن‌ها جلوگیری می‌کنید. همچنین ورزش کردن و تحرک داشتن برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود. چون سینه‌ها فاقد عضله هستند، در تکان‌های شدید ممکن است پارگی عضله اتفاق بیافتد. بنابراین مهم است که بانوان ورزشکار حتماً از انواع سوتین ورزشی مناسب استفاده نمایند تا از آسیب جلوگیری نمایند. این سوتین نیز انواع مختلفی دارد و بنا بر ورزشی که شما انجام می‌دهید باید انتخاب شوند.

28. سوتین کپسول دار Capsule bra:
یکی دیگر از انواع سوتین‌های ورزشی، سوتین کپسول دار است. اگر در ورزشی که شما انجام می‌دهید، سینه‌ها بسیار بالا و پایین می‌روند؛ بهتراست از سوتین کپسول دار استفاده نمایید تا از تحرک بیش‌ازحد سینه‌ها جلوگیری نماید. همچنین این مدل، نسبت به سوتین ورزشی معمولی، هوا را بهتر به جریان درمی‌آورد و مانع از تعرق می‌شود.

نمودار انواع سوتین ها

از نظر موقعیت مکانی – زمانی ازنظر حجم سینه
مناسب
اتاق‌خواب
مناسب
روزمره و محل کار و تحصیل
مناسب
باشگاه و زمان ورزش
مناسب مهمانی و مجلس عروسی لیفت به سمت بالا کوچک‌تر نشان دادن نشان دادن حجم واقعی بزرگ‌تر نشان دادن
+ + + سوتین اسفنجی
+ + + + سوتین پوش آپ (جک دار)
+ + سوتین تی‌شرتی
+ + + + سوتین پلانچ
+ + + + سوتین دکلته
+ + + + سوتین نیم کاپ (بالکنی)
+ + سوتین بدون پد
+ + + سوتین هارنس
+ + + سوتین ژله‌ای
+ + + + سوتین بند نامرئی
+ + سوتین پوشش کامل
+ + + سوتین برلت
+ + + + سوتین حجم دهنده
+ + سوتین مینیمایزر
+ + + بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد سوتین فنردار
+ بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد سوتین بدون فنر
+ + بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد بستگی به جنس کاپ دارد سوتین پشت‌باز
+ + سوتین ورزشی
+ + سوتین کپسول دار

همان‌طور که مشاهده کردید، مدل‌های بسیار زیادی برای سوتین زنانه وجود دارد. ما در اینجا تلاش کردیم، مدل‌های کاربردی‌تر و رایج‌تر در بازار ایران را توضیح دهیم. اما مدل‌هایی مثل سوتین یقه دار (High-Neck)، سوتین دِمی (Demi)، سوتین سوراخ‌دار (Peephole)، سوتین طبقه‌ای (Shelf)، سوتین بدون کاپ (Cupless) نیز در بازار جهانی وجود دارند.(لینک مرتبط: aarp.org)

 

ب) سوتین‌ها را بر اساس جنس نیز می‌توان دسته‌بندی کرد:

 1. سوتین نخ پنبه:
  یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین الیاف طبیعی پنبه است. این جنس پارچه مزایای بی‌نظیری دارد. به شما اجازه می‌دهد، پوستتان نفس بکشد و کنترل درجه حرارت دارد. جنس نخ پنبه در هر زمان و مکان که هستید دمای بدن شما را ثابت نگه می‌دارد، همچنین کاملاً راحت است. جنس نخ پنبه یکی از بهترین گزینه‌ها برای لباس زیر است. همان‌طور که می‌دانید الیاف مصنوعی از نفت ساخته می‌شوند. اما پنبه از گیاهی ساخته می‌شود که امکان رشد مجدد آن وجود دارد. این مسئله باعث می‌شود که با مد سبز یا مد اخلاق‌گرا هم سازگار باشد و ازلحاظ حفظ محیط‌زیست نیز گزینه‌ای مناسب تر است.
  انواع سوتین نخ پنبه چیست
 2. سوتین کتان:
  جنس دیگری که برای لباس زیر استفاده می‌شود کتان است. جنس کتان با پارچه نخ پنبه شباهت زیادی دارد. اما نسبت به آن سبک و بادوام است و رطوبت را جذب می‌کند. کتان همچنین پارچه‌ای قابل‌تنفس است پارچه‌ی کتان در هوای گرم شما را خنک و بالعکس در هوای سرد شما را گرم نگه می‌دارد. البته در بازار ایران لباس زیر با جنس کتان ممکن است کمی سخت پیدا شود، زیرا معمولاً از این جنس پارچه برای تولید پیراهن و شلوار استفاده می‌شود.
 3. سوتین ساتن:
  ساتن اصل و درجه یک از مواد طبیعی مثل پنبه و ابریشم ساخته می‌شود. این باعث می‌شود زمانی که شما آن را از نزدیک لمس می‌کنید نرمی و لطافت بی‌نظیری را احساس نمایید. جریان هوا در انواع سوتین با جنس ساتن همواره برقرار است و باعث خنک ماندن بدن می‌شود. انواع سوتین ساتن، به دلیل جذابیت یک انتخاب برای مناسبتی خاص می‌تواند باشد.
 4. ترکیب پنبه و الیاف مصنوعی:
  گرچه خرید لباس زیری با جنس الیاف 100 درصد طبیعی در اولویت قرار دارد. اما استفاده از 50 درصد الیاف مصنوعی باعث مقرون به‌صرفه‌تر شدن انواع سوتین با این اجناس می‌شود. در ساخت این اجناس از 50 درصد پنبه و 50 درصد پلی‌استر و یا ریون استفاده شده است.
 5. سوتین میکروفیبر:
  میکروفیبر که ترکیبی از پلی‌استر و پلی آمید است، یک فیبر مصنوعی است که بسیار نازک و حتی باریک‌تر از یک رشته ابریشم است. از این پارچه برای تولید انواع سوتین ، شورت زنانه و مردانه، مایو، لباس ورزشی زنانه و… استفاده می‌شود. زیرا پارچه‌های تهیه‌شده از الیاف میکرو بسیار نرم و لطیف هستند و می‌توانند هفت برابر وزن خود آب جذب کنند. اما چون لباس زیر با جنس میکروفیبر از الیاف مصنوعی تولید می‌شوند، برای استفاده‌ی روزانه و طولانی‌مدت توصیه نمی‌شوند.
 6. سوتین ریون:
  پارچه‌ی ریون که در اصل به‌عنوان جایگزینی برای ابریشم به بازار آمد. ریون پارچه‌ای از الیاف نیمه مصنوعی است و از فیبر سلولزی تهیه‌شده است. جنس ریون برای تابستان مناسب است زیرا این پارچه نرم و خنک است. قابلیت بالایی در جذب آب دارد. یک مزیت جالب این پارچه این است که بعد از برش زدن، نخ کش یا اصطلاحاً ریش‌ریش نمی‌شود.
 7. سوتین یاردی:
  یاردی، پارچه‌ای سبک، بسیار راحت و خنک است که برای دوخت لباس زیر استفاده می‌شود. امروزه انواع سوتین با جنس یاردی به وفور در بازار یافت می شود.
 8. سوتین ابریشم:
  جنس ابریشم یکی دیگر از جنس‌هایی است که برای لباس زیر استفاده می‌شود. با دیدن این پارچه احساس لوکس بودن به شما دست می‌دهد که البته این حس خیلی هم بی‌دلیل نیست! زیرا الیاف طبیعی گران‌تر است. این مساله باعث گران‌تر شدن قیمت تمام‌شده‌ی لباس‌هایی از این جنس می‌شود. از مزایای این جنس باید گفت که رطوبت و عرق را به خود جذب می‌کند. انواع سوتین دوخته شده از جنس ابریشم برای همه‌ی فصول مناسب هستند.
  انواع سوتین توری چیست
 9. سوتین توری:
  این سوتین‌ها که از جنس تور دوخته‌شده اند، معمولاً پوشش کاملی از سینه‌ها را دارند اما هوا در آن‌ها به‌خوبی جریان دارد. این سوتین‌های پرطرفدار، رنگ‌بندی بسیار زیادی دارند. معمولاً پرطرفدارترین رنگ‌ها بین بانوان، رنگ‌های قرمز، مشکی و سفید است. انواع سوتین توری به عنوان سوتین تابستانی نیز کاربرد دارد.
 10. سوتین گیپور:
  سوتین گیپور تقریباً مشابه سوتین توری است اما سوتین گیپور دارای طرح‌هایی در بافت خود است. این نوع شیک‌تر و مجلسی‌تر از سوتین توری است. انواع سوتین گیپور نیز گردش هوای مناسبی را ایجاد می نمایند. در بافت پارچه های گیپور و دانتل نسبت به پارچه های تور، الیاف طبیعی تری به کار گرفته می شود.
 11. سوتین دانتل:
  جنس دانتل تا حدود زیادی مشابه گیپور است. تا جایی که گاهی اوقات تشخیص این دو از هم سخت می‌شود. اما عموماً طرح‌های دانتل برجسته، خاص‌تر و ظریف تر است. این باعث می‌شود ست‌های لباس زیر دوخته‌شده از این جنس بسیار منحصربه‌فرد و زیبا باشند. البته شست‌وشو و نگهداری این جنس به دلیل ظرافت زیاد، باید بسیار محتاطانه‌تر باشد. استفاده از خشک‌کن ماشین لباس‌شویی و همچنین چلاندن آن‌ها توصیه نمی‌شود. انواع سوتین دانتل در فروشگاه لناسنتر موجود است.
 12. سوتین چرمی (سوتین ورنی):
  در دنیای مد که بچرخید، خواهید دید که لباس‌های چرمی همیشه از گزینه‌های ثابت این عرصه بوده‌اند. جنس چرم، ظاهری شیک و جذاب به فرد می‌بخشد. استفاده از چرم در لباس زیر نیز، باعث جذابیتی منحصربه‌فرد می‌شود. انواع سوتین دوخته شده با چرم مشکی یا قرمز نیز بسیار پرطرفدار و جذاب است.
 13. سوتین گیاهی (سوتین ویسکوز):
  شاید اسم ویسکوز را در بین انواع لباس زیر کم‌تر و یا اصلاً نشنیده باشید. البته طبیعی است زیرا در بازار فروش انواع سوتین، این جنس را با نام پارچه گیاهی عرضه می‌کنند. این پارچه امروزه به پارچه محبوب تولیدکنندگان انبوه لباس زیر تبدیل شده است. راحتی، سبکی، دوام بالا، رنگ‌بندی و طرح‌های فانتزی و متنوع و مواد ضد حساسیت از مزایای این نوع پارچه برای تهیه و تولید انواع سوتین، شورت، مایو و بادی زنانه است.
 14. سوتین لمه:
  پارچه لمه، از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین پارچه‌هایی است که در دوخت لباس مجلسی زنانه استفاده می‌شود. این پارچه طرفداران بسیاری دارد. این باعث شده تا تولیدکنندگان لباس زیر نیز ست شورت و سوتین‌های لمه را تولید کنند. این پارچه‌ی محبوب، پارچه‌ای کشی و ریزش دار است که ریزبافت بوده و سطحی صاف دارد. لطافت آن افراد بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. امروزه انواع سوتین لمه در رنگ و مدل های مختلف در بازار موجود است.
  انواع سوتین لمه چیست
 15. سوتین اسپاندکس:
  این جنس از پارچه درواقع یک الیاف مصنوعی است. این جنس پارچه، فوق‌العاده حالت کشسانی و ارتجاعی دارد. اسپاندکس پارچه‌ای بادوام و مقاوم است. ولی لباس زیرهای تهیه‌شده از جنس اسپاندکس برای استفاده روزمره و طولانی‌مدت مناسب نیستند!
 16. سوتین فیلامنت:
  یکی از بهترین اجناس برای تهیه و تولید انواع سوتین و لباس‌های ورزشی، فلامنت است. فلامنت‌ها در انواع ساده، سوزنی، لوتو یا عدسی وجود دارد. این پارچه‌ها امروزه در بافت‌های متنوعی تولید می‌شوند که مصارف و قیمت متفاوتی دارند. فلامنت یکی از بهترین جنس‌های پارچه برای تولید انواع لباس‌های ورزشی است. در پوشاک زنانه و لباس زیر زنانه نیز معمولاً برای تهیه انواع سوتین‌ ورزشی، اسپرت، فانتزی یا فنردار از این جنس استفاده می‌شود.

 

خرید انواع لباس زیر

خرید انواع لباس زیر

سخن آخر:

در این مطلب ضمن آشنایی با انواع سوتین‌ها، انواع مدل‌ها و راهنمای انتخاب، جنس پارچه‌ی سوتین‌ها نیز بررسی شد. بهتر است انواع سوتین‌ را با آگاهی از عملکرد، قابلیت‌ها و نوع جنس آن‌ها خریداری نمود تا رضایت بیشتری را حاصل کنند. البته گاهی نیز باید به خودتان فرصت تجربهٔ مدل‌های جدید را نیز بدهید.

فروشگاه تخصصی لناسنتر، با تنوع و کیفیتی بی‌نظیر امکان تجربه‌ی مدل‌های متفاوت و خریدی آسان و راحت را برای شما فراهم نموده است. در این فروشگاه آنلاین شما به راحتی می توانید اجناس مختلف را با هم مقایسه نمایید. اگر سوالی داشتید با همکاران ما مطرح نمایید. آنان شما را تا رسیدن به بهترین نتیجه راهنمایی خواهند کرد. در نهایت به راحتی، بدون اتلاف وقت، انرژی و هزینه ی رفت و آمد، محصول خود را سفارش دهید. محصول مورد نظر شما در کم‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال می شود و درب منزل یا محل کارتان بدست شما می رسد.

5/5 - (8 امتیاز)