سیر تا پیاز افتادگی سینه

علل و راهکارهای درمان افتادگی سینه

بسیاری از بانوان، خصوصاً بعد از دوره‌ی بارداری و شیردهی از فرم سینه‌های خود احساس رضایت ندارد. گاهی نیز بدون بارداری و شیردهی، تغییر فرم یا افتادگی سینه در خانم‌ها اتفاق می‌افتد.

اما:

 • افتادگی سینه چیست؟
 • دلایل افتادگی سینه چیست؟
 • راه‌های پیشگیری از افتادگی سینه چیست؟
 • سوتین برای جلوگیری از افتادگی سینه چگونه باید باشد؟
 • راه‌های درمان افتادگی سینه چیست؟
 • آیا می‌توان با استفاده از سوتین افتادگی سینه را درمان کرد؟
 • آیا با ورزش می‌توان افتادگی سینه را بهبود بخشید؟
 • سوتین مناسب افتادگی سینه چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • چه سوتینی برای افتادگی سینه مناسب است؟
 • سوتین بعد از عمل جراحی چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر دوست دارید جواب سؤالات بالا را بدانید و یا برای خرید سوتین مناسب افتادگی نیاز به راهنمایی دارید، با ما تا انتهای این مطلب از وبلاگ لناسنتر همراه باشید. در انتها نیز می‌توانید سؤالات و یا تجربیات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید تا دوستان دیگر نیز استفاده نمایند.

افتادگی سینه چیست

در فایل صوتی زیر با نظر دکتر عظیمی نژاد درباره بهترین سوتین آشنا شوید.

افتادگی سینه چیست؟

افتادگی سینه یا پتوز، پدیده‌ای است که به دلایل مختلف نظیر افزایش سن، بارداری‌های مکرر و شیردهی، وراثت و… برای بانوان رخ می‌دهد. شل شدن پوست با افزایش سن و همچنین بعد از دوره‌ی شیردهی تا حدی طبیعی است؛ اما هر تغییر فرم سینه، پتوز نیست. تنها سینه‌هایی که در آن نوک پستان از خط زیر سینه پایین‌تر باشد، دچار افتادگی سینه یا پتوزشده اند. گاهی افتادگی سینه در سنین حدود بیست سال نیز ممکن است رخ دهد که باید درمان شود.

افتادگی پستان

علل افتادگی سینه چیست؟

10 موردی که باعث افتادگی سینه می‌شوند!

 1. بارداری‌های متعدد: برخی از متخصصان و جراحان پلاستیک معتقدند که این دوره‌ی شیردهی نیست که باعث افتادگی سینه می‌شود بلکه هورمون‌هایی که در دوره‌ی بارداری برای شل شدن رحم و باز شدن لگن ترشح می‌شوند، همان تأثیر را روی پستان‌ها نیز دارند. یعنی در همان دوره‌ی بارداری استارت افتادگی سینه خورده است. پس افتادگی سینه صرفاً به خاطر دوره‌ی شیردهی نیست. برخی مادران برای جلوگیری از افتادگی سینه، فرزند خود را از شیر مادر محروم می‌کنند. این مادران خود را نیز در معرض سرطان سینه قرار می‌دهند.
  مادران باردار با استفاده از یک سوتین بارداری مناسب می‌توانند، از افتادگی سینه تا حد زیادی جلوگیری نمایند.
 2. دوره‌ی شیردهی: در دوره‌ی شیردهی، حجم سینه‌ی مادر افزایش می‌یابد. رباط‌های سینه در این دوره کشیده می‌شود. رگ‌ها و مجاری شیری نیز دائماً در حال انبساط و انقباض هستند. پس از پایان این دوره با کاهش حجم سینه، پستان ممکن است حالتی افتاده به خود بگیرد که این برای بانوان خوشایند نیست.
  البته مادران شیرده با استفاده از یک سوتین شیردهی مناسب می‌توانند، از افتادگی سینه تا حد زیادی جلوگیری نمایند. برای اطلاع از اینکه چه نوع سوتینی برای دوران شیردهی یا بارداری مناسب است این مطلب را مطالعه نمایید.
 3. افزایش سن: افتادگی سینه براثر افزایش سن یا ایجینگ کاملاً امری طبیعی است؛ زیرا هر چه سن بالاتر می‌رود، کلاژن پوست تمامی بدن کم‌تر می‌شود. کلاژن یک پروتئین مهم است. کاهش کلاژن درسطح پوست، باعث شل شدن آن می‌شود. این کاهش تنها در ناحیه‌ی سینه اتفاق نمی‌افتد، بلکه پوست تمامی بدن شل می‌شود؛ اما درسینه، خود را با افتادگی یا پتوز نشان می‌دهد.
 4. داشتن سینه‌های بزرگ و سنگین: هر چه سینه بزرگ‌تر باشد، وزن آن نیز بیش‌تر است. سینه‌های بزرگ‌تر و باریک‌تر بیشتر دچار افتادگی سینه می‌شوند. برعکس سینه‌های کوچک‌تر و گردتر کم‌تر دچار عارضه‌ی افتادگی سینه خواهند شد.
  بستن سوتین مناسب برای سینه‌های بزرگ و با حمایت کامل می‌تواند در این افراد از افتادگی سینه جلوگیری کند. اگر با انواع سوتین آشنایی ندارید مطلب آشنایی با انواع سوتین را مطالعه کنید.
 5. سیگارکشیدن: کشیدن سیگار باعث از بین رفتن پروتئین‌های نگه‌دارنده و سفت کننده سینه می‌شود؛ بنابراین سیگار نیز باعث شل شدن بافت سینه و افتادگی پستان‌ها در بانوان شود.
 6. یائسگی: در دوره‌ی یائسگی نیز به دلیل تغییرات هورمونی، تغییراتی در بافت سینه به وجود می‌آید. درنتیجه رسیدن به دوره‌ی یائسگی نیز باعث شل شدن و افتادگی سینه‌ها می‌شود.
 7. ژنتیک: برخی از بانوان نیز به‌صورت ژنتیکی یا ارثی دچار افتادگی سینه هستند. اگر افتادگی سینه بین اطرافیان و خصوصاً اقوام درجه‌ی یک شما شایع است، بهتر است اقدام‌های پیشگیرانه در جهت جلوگیری از افتادگی سینه را حتماً انجام دهید و از سوتین‌های سفت و متناسب با اندازه‌ی خود استفاده نمایید.
 8. ورزش‌های نامناسب: انجام ورزش باید تحت نظر یک متخصص تربیت‌بدنی باشد. انجام ورزش‌هایی که نامناسب است و یا به شکل اشتباه انجام می‌شود به بدن صدماتی وارد می‌کند. یکی از صدمات ورزش نامناسب، افتادگی سینه است. به یاد داشته باشید که بانوان همواره باید در زمان ورزش از سوتین ورزشی استفاده کنند. سوتین ورزشی باعث کاهش صدمات و تکان‌های وارده به پستان‌ها می‌شود.
 9. افزایش یا کاهش وزن شدید و یک‌باره: چاق شدن یا لاغر شدن در مدت‌زمان کوتاه نیز می‌تواند باعث شل شدن بافت سینه و افتادگی آن شوند. توصیه‌ی متخصصان برای کاهش یا افزایش وزن نهایتاً 3 یا 4 کیلو در ماه است. تغییر وزن بیش از این میزان می‌تواند باعث افتادگی و تغییر شکل پستان‌ها شود.
 10. اشعه‌ی خورشید و سولاریزه: قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه‌ی خورشید و یا سولاریوم نیز باعث تخریب کلاژن و درنتیجه از دست رفتن الاستین یا خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. پوشیدن سوتین مناسب و شورت سولار در زمان آفتاب گرفتن یا برنزه کردن علاوه بر حصول نتیجه‌ی رضایت‌بخش، از افتادگی سینه و آسیب به نقاط حساس بدن نیز جلوگیری می‌کند.

دلایل افتادگی سینه در بانوان

راه‌های پیشگیری از افتادگی سینه چیست؟

 • ورزش‌های مخصوص: ورزش‌هایی وجود دارد که باعث سفت شدن عضلات سینه می‌شوند. این ورزش‌ها از شل شدن و افتادگی سینه جلوگیری می‌کند. البته افتادگی‌های بسیار شدید سینه با ورزش کردن درمان نخواهند شد؛ زیرا بافت پستان‌ها عمدتاً از چربی تشکیل‌شده نه ماهیچه. بنابراین بازگرداندن فرم آن‌ها با ورزش امکان‌پذیر نیست؛ اما با ورزش می‌توان عضلات زیر سینه را سفت کرد. ورزش، باعث پیشگیری و تعویق افتادگی سینه خواهد شد. همچنین ورزش می‌تواند در درمان افتادگی‌های خفیف سینه نیز مؤثر باشد.
  این ورزش‌ها عبارت‌اند از:

  • پرس سینه
  • شنا سوئدی
  • دمبل قفسه سینه
  • شنای دیوار
  • شنا کردن در آب
  • حرکت پرواز با دمبل
  • پرس هالتر روی نیمکت
  • تمرین با دستگاه باترفلای (پروانه)

بسیاری از مربیان بدنسازی، ورزش شنا سوئدی را موثرترین ورزش برای سینه های افتاده می دانند. البته انجام این ورزش نکاتی دارد. شما هرگز نباید سرتان را به سمت پایین خم کنید. در شنا سوئدی، گردن و کمرتان باید در یک امتداد باشند. همچنین باید دقت کنید در زمان بلند شدن، بیشتر فشار روی دست (بازو) باشد تا کمر! مربیان توصیه می کنند این ورزش را به صورت سِت ( بین 5 تا 20حرکت) بزنید.

یکی دیگر از ورزش های توصیه شده دمبل قفسه سینه است. این ورزش تاثیر کمتری نسبت به شنا سوئدی دارد. اما انجام این ورزش آسان تر است. یک روش توصیه شده برای انجام آن، برداشتن 2 دمبل سه کیلویی و انجام 100 حرکت است. البته اگر سابقه ی انجام حرکات ورزشی را ندارید، ابتدا با تعداد کم شروع نمایید.

 • رژیم غذایی و تغذیه مناسب: به عقیده‌ی متخصصان، تغذیه مناسب و مصرف آب کافی و منظم می‌تواند از افتادگی سینه یا پتوز جلوگیری نماید. برخی از متخصصان تغذیه نوشیدن حداقل 2 لیوان شیر در طول روز به ویژه شب ها و قبل از خواب را توصیه می نمایند. همچنین استفاده از تخم مرغ آب پز در وعده ی صبحانه و استفاده از پروتئینها و  ویتامینها و ترکیبات فیبردار در سایر وعده ها در جلوگیری و درمان افتادگی سینه موثر هستند.
 • استفاده از سوتین‌های مناسب افتادگی سینه: برای پیش‌گیری از افتادگی سینه حتماً از سوتین با سایز مناسب و دقیق خودتان استفاده کنید. با استفاده از ابزار آنلاین اندازه‌گیری سوتین لناسنتر به‌راحتی می‌توانید سایز دقیق سوتین خود را به دست آورید. سوتین با سایز مناسب، از سینه‌ها بهترین حمایت را می‌کند.
 • استفاده از دوش آب سرد: بسیاری از بانوان این روش را موثر می دانند. این کار به صورت تجربی ثابت شده است. برای حصول نتیجه ی مناسب در آخر حمام دوش آب خنک را روی سینه ها چند ثانیه نگه دارید. همچنین بهتر سینه ها را با حوله خشک نکنید.
 • حالت خواب صحیح: بسیاری  معتقدند که خوابیدن روی شکم بر روی شکل سینه ها نیز تاثیر منفی دارد.

سوتین مناسب افتادگی سینه چه ویژگی‌هایی دارد؟

3 ویژگی مهم سوتین برای سینه‌های افتاده

 1. اندازه مناسب: سوتین مورد استفاده هر خانمی باید دقیقاً سایز خودش باشد. اگر بسیار تنگ باشد، باعث ناراحتی و فشردگی رگ‌های خونی بافت سینه خواهد شد. اگر چندین سایز بزرگ‌تر و گشاد باشد، نیز پوشیدن یا نپوشیدن چندان فرقی نخواهد داشت. نپوشیدن سوتین و یا پوشیدن سوتینی با سایز بزرگ‌تر در درازمدت باعث افتادگی سینه می‌شود. زیرا سینه‌ها نیز دارای جرم هستند و جاذبه‌ی زمین آن‌ها را به سمت پایین می‌کشد؛ اما سوتینی با سایز مناسب از این کشش جلوگیری به عمل می‌آورد و پستان‌ها را در سر جای خود نگه می‌دارد.
 2. لیفت دهنده‌ی سینه به سمت بالا: در بین انواع سوتین، سوتین‌هایی هستند که دارای پد یا اسفنجی اضافی در قسمت زیر سینه‌ها هستند. گاهی این پدها قابل تعویض و جابه‌جایی نیز هستند. سوتین لیفت دهنده که سوتین جک دار یا پوش آپ یا پد دار نیز نامیده می‌شوند. سوتین لیفت دهنده، باعث بالا نگه‌داشتن سینه‌های افتاده می‌شوند.
 3. جنس سفت و محکم: جنس پارچه‌ی مورد استفاده در سوتین‌ها نیز می‌تواند بر افتادگی سینه تأثیرگذار باشد. سوتین‌هایی با جنس محکم و سفت، پستان‌ها را در سر جای خود نگه می‌دارند. اما سوتین‌هایی با پارچه‌های شل که به‌راحتی تغییر فرم می‌دهند، برای افتادگی سینه مناسب نیستند؛ زیرا این‌گونه سوتین‌ها، سینه‌ها را به‌جای اصلی خود برنمی‌گردانند و فرم مناسبی به بدن نخواهند داد.

چه سوتینی برای افتادگی سینه مناسب است؟

همان‌طور که در مقاله‌ی “28 نوع سوتین که هر خانمی باید بداند” نیز توضیح دادیم، سوتین‌ها دارای انواع مختلفی هستند. برخی از سوتین‌ها به‌گونه‌ای طراحی و دوخته‌شده‌اند که برای افتادگی سینه مناسب‌تر هستند. این سوتین‌ها، سینه‌ها را بالاتر، گردتر و سفت تر نشان می‌دهند. استفاده از این سوتین‌ها باعث بازگشت زیبایی و اعتمادبه‌نفس به بانوان می‌شود.

6 سوتین مناسب برای افتادگی سینه

معرفی 6 سوتین مناسب افتادگی سینه

سوتین‌های زیر بهترین سوتین برای سینه‌های افتاده هستند:

  1. سوتین ورزشی: این سوتین‌ها حمایت خوبی از سینه‌ها به عمل می‌آورند. سوتین‌های ورزشی مانع از تکان‌های اضافی سینه می‌شوند و آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.
  2. سوتین تی‌شرتی: این سوتین کاپ‌های صاف و بدون درز دارد. سوتین تی‌شرتی، مناسب پوشیدن در زیر انواع لباس است. این سوتین، سینه‌ها را بالا می‌کشد و لیفت می‌کند. همچنین ظاهری گرد و مناسب به سینه‌ها می‌بخشد.
  3. سوتین فنردار: فنر موجود در این سوتین‌ها نیز باعث لیفت یا بالا نگه‌داشتن سینه‌ها می‌شود. درعین‌حال این سوتین‌ها ظاهری طبیعی را به سینه‌ها می‌بخشند.
  4. سوتین لیفت دهنده (سوتین جک دار یا سوتین پوش آپ): همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، در قسمت زیر سینه‌ی این سوتین‌ها اسفنج اضافه به کار رفته شده است. حجم و میزان این اسفنج در سوتین‌های مختلف متفاوت است. سوتین‌های جک دار، برای سینه‌های افتاده و سینه‌های کوچک مناسب است. این سوتین باعث فرم دهی و حجیم نشان دادن سینه‌ها می‌شود.
  5. سوتین اسفنجی: سوتین‌های اسفنجی، به دلیل استفاده از اسفنج در بافت خود باعث حجیم‌تر نشان دادن سینه‌ها می‌شود.
 1. سوتین بالکنی (نیم کاپ): کاپ این مدل از سوتین نیمی از پستان‌ها را پوشش می‌دهد. این مدل از سوتین برای سینه‌های بزرگ و حجیم مناسب نیست؛ اما برای سینه‌های افتاده و کوچک بسیار مناسب است.

بهترین سوتین های مناسب افتادگی سینه

سوتین مناسب افتادگی سینه از کجا بخریم؟

تمامی سوتین‌هایی که در بالا معرفی شدند را می‌توانید به‌راحتی از فروشگاه آنلاین لناسنتر سفارش دهید و در هر کجای ایران تحویل بگیرید. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید سوتین‌های با بهترین قیمت و باکیفیت را مشاهده و تهیه نمایید.

خرید سوتین مناسب افتادگی سینه لناسنتر

 

راه های پیشگیری و درمان افتادگی سینه

راه‌های درمان افتادگی سینه چیست؟

 • روش‌های جراحی: جراحان متخصص پلاستیک و زیبایی می‌توانند با استفاده از عمل جراحی، فرم مناسب را به سینه‌هایی با افتادگی شدید بازگردانند. روش‌های جراحی به دو دسته تقسیم می‌شوند.
  الف – لیفت سینه: در این روش سینه با استفاده از عمل جراحی بالا کشیده می شود.
  ب- پروتز سینه (ایمپلنت): در این روش برای بدست آوردن فرم مطلوب تر پستان ها، سینه برش داده می شود و پروتز سالیدی یا سیلیکونی در آن قرار می گیرد. به بزرگ شدن سینه از این طریق ماموپلاستی افزایشی نیز می گویند.
 • روش‌های غیر جراحی: این روش‌ها بدون خون‌ریزی و با هزینه و دوران نقاهت کمتر فرم مطلوب را به سینه‌های فرد برمی‌گرداند.
  الف-روش تزریق فیلر سینه (ژل و چربی): پزشکان متخصص با استفاده از چربی های بدن خود فرد می‌تواند، افتادگی سینه را درمان کنند.
  ب- روش ترماژ: در این روش با تابش امواج رادیویی، فیبرهای پروتئین سینه محکم و افتادگی درمان می‌شود.
  ج-روش تزریق پلاسما: در این روش لیفت یا بالابردن پستان‌ها با استفاده از تزریق پلاسما صورت می‌گیرد.
  د- لیفت سینه با نخ: در این روش با استفاده از نخ‌های کوچک و خاردار بخیه، سینه‌ها بالا کشیده می‌شوند. این روش تا دو سال ماندگاری دارد.
  ه-لیزرتراپی: در این روش سلول‌های مرده با استفاده از پرتوهای پرتوان احیا می‌شود. میزان کلاژن و الاستین پوست افزایش‌یافته و افتادگی پستان‌ها کاهش می‌یابد.
  راه‌های پیشگیری و درمان افتادگی سینه (پتوز) کاندیدا مقدار هزینه زمان درمان موقت / قطعی
1 ورزش‌های

مخصوص

پرس سینه افتادگی خفیف تا متوسط ارزان طولانی‌مدت کمک‌کننده درمان و پیش‌گیری کننده
شنای دیوار
شنا در آب
حرکت پرواز با دمبل
پرس هالتر روی نیمکت
تمرین با دستگاه باترفلای
2 استفاده از

سوتین‌های

مناسب

افتادگی سینه

سوتین تی‌شرتی افتادگی خفیف تا متوسط قیمت مناسب طولانی‌مدت کمک‌کننده درمان و پیش‌گیری کننده
سوتین ورزشی
سوتین فنردار
سوتین لیفت دهنده
سوتین اسفنجی
3 روش‌های جراحی لیفت سینه افتادگی شدید گران سریع+ سه ماه دوران نقاهت درمان قطعی
پروتز سینه (ایمپلنت)
4 روش‌های غیر جراحی تزریق فیلر سینه

(ژل و چربی)

افتادگی متوسط نسبتاً گران سریع درمان موقت
ترماژ
لیفت با تزریق پلاسما
لیفت سینه با نخ بخیه
لیزرتراپی

سوتین بعد از عمل جراحی سینه چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه عمل‌های جراحی مختلفی برای سینه انجام می‌شود؛ که برخی صرفاً برای زیبایی و فرم دهی به پستان است. برخی دیگر از جراحی های پستان، مانند جراحی ماستکتومی به دلایل درمانی مانند برداشتن تومور و بافت سرطانی انجام می‌شود. همچنین روش درمانی هر جراح متفاوت است. برخی از جراحان زیبایی همان سوتین‌های معمولی را پیشنهاد می‌دهند. برخی دیگر نیز فقط سوتین‌های مخصوص را قبول دارند. بنابراین با توجه به نوع عمل و نظر پزشک سوتین مناسب انتخاب می‌شود. مهم است که حتماً قبل از عمل جراحی سینه با پزشک خود در این مورد صحبت نمایید. حتما فقط سوتینی که مورد تائید پزشک تان هست را تهیه و استفاده نمایید.

در اکثر موارد جراحان، خصوصاً بعد از عمل زیبایی استفاده از گن یا سوتین‌های مخصوص را ضروری می‌دانند؛ زیرا سوتین‌های مخصوص از تغییر فرم سینه جلوگیری می‌کنند.

سوتین مناسب بعد از عمل جراحی

انواع سوتین مناسب بعد از عمل جراحی پستان:

 • سوتین فشرده‌سازی جراحی: معمولاً بعد از عمل ماموپلاستی استفاده می‌شود. این سوتین، به کاهش درد و تورم در ناحیه سینه کمک می‌کند.
 • سوتین با تسمه‌های قابل تنظیم: بندهای این سوتین به‌اندازه‌ی کافی محکم است. این نوع سوتین از سینه‌های جراحی‌شده محافظت می‌کند.
 • سوتین با قفل جلو: برای باز و بسته کردن این سوتین نیازی به بالا بردن بازو ندارید. سوتین با قفل جلو، بهترین سوتین بعد از عمل پروتز است. در مورد ویژگی‌ها و مزایای این سوتین در مقاله‌ی «سوتین قزن از جلو یا قزن از پشت؟!» بیشتر توضیح داده‌شده است.
 • جلیقه‌های فشرده‌سازی: این مدل شبیه به سوتین‌های فشرده‌سازی پزشکی است. مزیت این مدل این است که محافظت بیشتری از برش‌های عمل ماموپلاستی دارد.
 • باندهای سینه: این نوع سوتین باعث جلوگیری از حرکت ایمپلنت به سمت بالا می‌شوند.

اطلاعات بیشتر : در مورد راه های جلوگیری از افتادگی سینه

4.6/5 - (10 امتیاز)