در این روزها که قیمت تمامی اجناس روز به روز در حال فزونی ست. ما قصد داریم راهکارهایی ساده و ارزان را که به اقتصاد خانواده ها کمک می کند بیان کنیم. ما در این مطلب، سوتین‌های ساده و شیک را به شما آموزش می دهیم. دوخت این مدل سوتین‌ها نیاز به متریال خیلی خاص و دانش و مهارت بالایی از خیاطی ندارد. حتی مبتدی‌ترین افراد نیز با دنبال کردن عکس و فیلم‌های مرحله به مرحله این مطلب می‌توانند خودشان در منزل سوتین بدوزند!

همچنین ایده و راه هایی ساده برای بازسازی سوتین را با هم بررسی می کنیم. با ما تا انتهای این مقاله از وبلاگ لناسنتر همراه باشید. مطالب جالبی پیش روی شماست که خواندن آن‌ها چند دقیقه ای بیش‌تر از شما زمان نمی‌برد اما بر مجموعه‌ی مهارت‌های شما افزوده می‌کند.

مقدمه:

 • معمولا زمانی که سوتینی شل یا گشاد می شود، آن را کهنه می دانیم. سپس آن را روانه ی سطل زباله می کنیم. اما آیا می دانید که با همین سوتین کهنه نیز کارهای جالبی می توان انجام داد؟!
 • آیا می دانید که از تور و تکه پارچه های اضافی موجود در منزل می توان برای دوخت سوتین شیک و آسان استفاده کرد. حتی از شلوار جین و لباس های بلااستفاده نیز می توان برای دوخت سوتین بهره برد!
 • شاید هم دوست داشته اید که دوخت سوتین را در منزل انجام دهید، اما تصور می کردید که دوخت آن خیلی سخت باشد!

در ابتدا بهتر است سعی کنیم نکاتی را در مورد لباس های زیر رعایت کنیم، تا از تخریب زودهنگام آن ها جلوگیری نماییم.

چه کنیم سوتین زود کهنه نشود؟ | 3 گام موثر برای افزایش عمر مفید سوتین

 1. خرید سوتین باکیفیت:
  اولین توصیه ما به شما این است که در زمان خرید سوتین، توجه کافی به کیفیت دوخت و پارچه ی آن داشته باشید. پیشنهاد می کنیم مطلب 10 نکته اساسی در زمان خرید سوتین را نیز مطالعه نمایید.
  طبیعی است که سوتینی با قیمت پایین وسوسه کننده است. اما ممکن است یک سوتین ارزان، از کیفیت کافی برخوردار نباشد و به سرعت مستهلک شود. باید توجه داشته باشید که خرید سوتین ارزان اما بی کیفیت در دراز مدت اصلا اقتصادی نیست. برای خرید یک سوتین باکیفیت گرچه در ابتدا باید هزینه ی بیشتری پرداخت کرد. اما زمانی که عمر مفید آن را بررسی می کنید، متوجه می شوید که این خرید اقتصادی و به صرفه تر بوده است. لناسنتر مفتخر است که انواع سوتین باکیفیت را با قیمت مناسب در اختیار خریدارن قرار می دهد.
 2. شست و شوی صحیح:
  نحوه ی شست و شوی سوتین در بالابردن عمر مفید آن بسیار موثر است. همان طور که در مطالب گذشته نیز بارها بیان کرده ایم؛ بهترین روش، شستنِ آرام با دست و سپس خشک کردن در هوای آزاد است. شستن با ماشین لباس شویی خصوصا بدون کیسه مخصوص شست و شوی لباس زیر، هم به سوتین و هم به سایر البسه آسیب وارد می نماید.
  برای خشک کردن نیز نباید سوتین را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار داد. این کار باعث می شود رنگ و روی سوتین به سرعت از بین برود. همچنین تاثیر منفی بر تار و پود پارچه و کش های سوتین دارد. خشک کردن با اتو نیز اصلا مناسب نیست. خصوصا برای سوتین اسفنجی و سوتین جک دار و سوتین هایی که تزئینات زیادی دارند.
 3. نگهداری اصولی:
  نحوه نگهداری سوتین ها در کشو یا کمد لباس نیز در افزایش کارآیی و عمر مفید آن ها بسیار موثر است. سوتین اسفنجی و یا جکدار در اثر نگهداری غیر اصولی، به سرعت کارآیی خود را از دست می دهند. برای نگهداری اصولی سوتین باید از آویز ها، نظم دهنده ها یا کیف مخصوص لباس زیر استفاده نمود. این کیف ها در مسافرت نیز به کار می آیند. کیف لباس زیر، علاوه بر جداسازی و مرتب سازی البسه، مانع از آسیب و فشار به کاپ های سوتین و یا کنده شدن تزئینات و … خواهند شد.
  اگر به هر دلیلی نمی توانید از کیف لباس زیر استفاده نمایید، باید دقت نمایید که سوتین ها را به درستی در کشو یا کمد قرار دهید. در چیدمان سوتین، باید دقت نمایید که کاپ سوتین های اسفنجی به داخل فرو نرود. این کار باعث می شود ابر یا اسفنج سوتین به زودی خراب شود.
نحوه ی چیدمان اصولی سوتین

نحوه ی چیدمان اصولی سوتین

با سوتین کهنه چه کنیم؟ | 10 پیشنهاد جذاب برای بازسازی سوتین قدیمی!

هر چه قدر هم که یک سوتین با کیفیت باشد، به هر حال روزی ممکن است کهنه شود. یا ممکن است به دلیل تغییر سایز دیگر برای شما قابل استفاده نباشد. همچنین شما به دلایل بهداشتی، نمی توانید سوتین را مانند سایر البسه به دیگران بدهید. بهترین کار این است که قبل از انداختن به سطل زباله، یکبار دیگر آن را خوب ببینید!!!

 1. تعمیر سوتین کهنه:
  ممکن است سوتینی که شما آن را کهنه می دانید، فقط پارگی جزئی داشته باشد. چنین سوتینی با چند کوک ممکن است دوباره بتواند راهی به کشوی البسه ی شما باز کند!
  البته منظور ما این نیست که شما سوتینی را که دیگر اندازه ی شما نیست همچنان بپوشید. یا سوتینی که ظاهر نامناسب دارد را استفاده نمایید. شما به عنوان یک بانو باید همواره بدرخشید. شما شایسته ی بهترین ها هستید. اما قطعا دورانداختن سوتینی که فقط با چند کوک ساده قابل استفاده می شود نیز اقتصادی به نظر نمی رسد. همچنین ممکن است، به دلیل مستهلک شدن کش های سرشانه ی آن احساس می کنید که سوتین قابل استفاده نیست. یکبار دیگر به سوتین نگاه کنید! خبر خوب این است که اگر بندهای آن قابل تعویض باشد به راحتی می توانید دوباره از این سوتین استفاده نمایید. زیرا بندهای سرشانه سوتین، با قیمت بسیار ارزان در اکثر فروشگاه های لباس زیر یافت می شود.
 2. تغییر مدل سوتین:
  در این قسمت می خواهیم چند راهکار برای تغییر مدل را با هم مرور کنیم:
  الف- در اکثر سوتین ها، قسمت پشت، پهلو و کش های سرشانه زودتر کهنه می شوند. اما معمولا قسمت کاپ سوتین، سالم می ماند. شما می توانید با اتصال پارچه های جدید، از این کاپ ها، در دوخت یک نیم تنه، مایو و یا تاپ جدید استفاده نمایید.

  ب- می توانید کش های سرشانه را با دو تکه بند یا روبان  تعویض کنید. این بندها را می توان پشت گردن گره زد. به این ترتیب شما یک سوتین فانتزی جدید خواهید داشت.
  پ-شما می توانید این کاپ ها را داخل لباس های مجلسی و پشت باز نیز نصب نمود. با این ابتکار دیگر نیازی به پوشیدن سوتین ندارید. این کار خصوصا برای لباس های پشت باز یک مزیت عالی به حساب می آید.
  ت-همچنین اگر دستک های سوتین را با کش و روبان تعویض کنید، سوتینی با مدل جدید خواهید داشت. با این سوتین دیگر در زمان پوشیدن لباس های پشت باز، قزن ها دیده نمی شوند؛ بلکه فقط یک پاپیون زیبای روبانی دیده می شود.

  روش های بازسازی سوتین

 3. تغییر ظاهر سوتین:
  گاهی ممکن است سوتین فقط از نظر ظاهری مورد پسند شما نباشد. در این صورت می توان از انواع پارچه و تور برای روکش کردن آن استفاده کرد. با استفاده از انواع مروارید، نگین های چسبی، نصبی و یا دوختنی، گل های تزئینی، دانتل، برچسب های مخصوص لباس (استیکر)،دکمه ، پاپیون و… جلوه ای جدید به سوتین قدیمی داد. حتی می توان از هنرهای گلدوزی، روبان دوزی یا جواهردوزی نیز استفاده کرد و سوتینی خاص خلق کرد. اگر نقاشی روی پارچه نیز آموخته اید می توانید طرح های جذاب و خاص خودتان را روی ست لباس زیر بکشید. با این کار ها لباس زیر های متفاوت و خاص خواهید داشت.
ایده بازسازی سوتین کهنه

تغییر ظاهر سوتین با چسباندن نگین

روش های ساده بازسازی سوتین کهنه

روکش کردن سوتین با پارچه و دانتل

 • استفاده از آن به عنوان الگوی سوتین:
  اگر سوتین کهنه هنوز از نظر اندازه برای شما مناسب است، می توانید از آن به عنوان الگوی سوتین نیز استفاده کنید. برای این منظور باید دوخت های سوتین قدیمی را باز کرد. حالا تکه های پارچه ی سوتین را روی کاغذ بگذارید و دور آن را خط بکشید. به همین راحتی شما الگوی سوتین سایز خود را بدست آوردید! حالا با استفاده از آموزش دوخت سوتین جکدار اسفنجی و این الگو می توانید خودتان لباس زیرتان را بدوزید. حتی با کمی خلاقیت می توانید مدل سوتین را اندکی تغییر دهید و مدلی جدید خلق کنید.
 • استفاده از اجزای سوتین کهنه:
  اگر پارچه ی سوتین کهنه و غیر قابل استفاده است. شما می توانید از اجزایی نظیر بند ها، فنر ها و قزن های سوتین نیز استفاده نمایید. اگر بندهای سوتین قابل تعویض و سالم است، حتما آن ها را نگه دارید. این بندها به سایر سوتین هایی با بند قابل تعویض می تواند متصل شود. اگر با هنر خیاطی یا بافتنی آشنایی دارید، از قزن ها، فنرهای سوتین و بندهای غیر قابل تعویض سوتین نیز ساده نگذرید. این قزن ها در دوخت انواع سینه بند نیز می تواند به کارتان بیاید.
 • تبدیل سوتین کهنه به دمپایی :
  کاپ های سوتین را با افزودن تکه هایی از پارچه، فوم یا حوله می توان به دمپایی راحتی برای استفاده در منزل تبدیل کرد.
 • تبدیل به کیف لباس زیر:
  شیوه ی نگهداری اصولی از سوتین ها، خصوصا نوع اسفنجی آن ها به این صورت است که آن ها را در کیف مخصوص نگهداری کنیم. با استفاده از دو سوتین قدیمی و مقداری پارچه به عنوان طبله ی کیف و یک زیپ می توان، یک کیف لباس زیر دوخت. به این ترتیب هم از هنر دست خودتان استفاده کرده اید. هم هزینه ها را کاهش داده اید.
 • تبدیل سوتین کهنه به عروسک:
  اگر شما یک فرزند کوچک دارید. می توانید با لباس های به ظاهر غیر قابل استفاده عروسک های کوچک دوست داشتنی خلق نمایید. با این کار فرزندتان را خوشحال می کنید. اما در هزینه ی خرید اسباب بازی صرفه جویی کرده اید. شما با این کار خلاقیت فرزندتان را پرورش می دهید. همچنین به او این نکته را می آموزید که دورریختنی ها نیز می توانند ارزشمند باشند.
 • تبدیل به کیف دستی کودک یا کیف لوازم آرایش:
  با دوختن دوکاپ از یک سوتین به یکدیگر می توان یک کیف کوچک دستی درست کرد. می توان با افزودن تکه پارچه ای نواری شکل در میانه ی آن، کیف را جادارتر کرد. همچنین با چسباندن موارد تزئینی و بند یا زنجیری زیبا می توان شکل ویژه ای به آن بخشید.
 • تبدیل سوتین کهنه به ماسک:
  اگر نیاز به ماسک دارید. همچنین سوتین قدیمی شما خیلی ضخیم نیست و هوا به راحتی از آن عبور می کند. می توانید کاپ های سوتین را به ماسک تبدیل کنید! برای این کار لازم است فقط یک بند به آن بدوزید.

3 روش دوخت آسان سوتین در خانه | آموزش مرحله به مرحله دوخت سوتین ساده

برای دوخت سوتین یا لباس زیر زنانه در خانه ابتدا به لوازمی نیاز دارید. این لوازم را می توانید از لیست زیر بیابید. البته بعضی از موارد را می توانید با توجه به مدل انتخابی و سلیقه ی خود حذف نمایید. تمامی این لوازم را در از خرازی‌های به صورت آنلاین یا حضوری می توانید تهیه کنید.

 • پارچه
  اولین و مهم ترین لوازم از این لیست، پارچه است. شما می توانید برای دوخت سوتین در منزل از انواع پارچه هایی که کشی هستند استفاده نمایید. مانند تریکو، ویسکوز، ریون و… همچنین می توانید از انواع تور، گیپور و دانتل نیز برای دوخت سوتین استفاده نمایید.
 • تور دانتل کشی یا نوارهای تزیینی
 • کش رکاب، کش دالبر، کش لبه
 • انواع بالابر سوتین، حلقه های پلاستیکی، سگک سوتین
 • قزن، قزن متری
 • انواع کاپ سوتین
 • اریب کش و یا کاور فنر
 • فنر U شکل، طلق بغل سوتین، فنر استخوانی

1- آموزش دوخت سوتین فنردار توری:

سطح دانش خیاطی : متوسط

آموزش دوخت سوتین ساده فنردار

آموزش دوخت سوتین فنردار

 

 • مرحله اول دوخت سوتین:
  مهم ترین مرحله برای دوخت این نوع از سوتین، تهیه ی الگوی کاملا دقیق است. خصوصا اگر پارچه ی انتخابی شما کشی نباشد، اهمیت دقیق بودن الگو خیلی بالاتر می رود.
  برای کشیدن الگوی سوتین شما باید ابتدا زیر سینه را اندازه بگیرید. سپس برجسته ترین قسمت سینه را اندازه بزنید و یادداشت نمایید.
  در این مرحله بهتر است برای اندازه گیری از شخص دیگری کمک بگیرید. در غیر این صورت برای اندازه گیری دقیق، حتما جلوی آینه بایستید. همچنین از عدم پیچش و صاف بودن متر مطمئن شوید. شما با داشتن این دو عدد می توانید به راحتی سایز خود را به دست آورید. برای این کار از ابزار آنلاین لناسنتر نیز می توانید بهره ببرید.
  پس از دانستن سایز دقیق خود می توانید الگوکشی را شروع نمایید. اگر در این کار مهارت کافی ندارید، می توانید از الگوهای آماده استفاده کنید. بسیاری از افراد الگوهای دقیق و حرفه ای از سوتین را در سایت یا پیج شخصی خود به فروش می رسانند.
 • مرحله دوم دوخت سوتین:
  پس از تهیه ی الگوی دقیق، حالا باید الگوها را روی پارچه بیاندازید. به یاد داشته باشید که شما باید حدود نیم تا 1 سانت پارچه را بزرگ تر برش بزنید. تا برای دوخت جای کافی داشته باشید. در غیر این صورت بعد از دوخت سوتین به مشکل خواهید خورد. و سوتین برای شما تنگ خواهد شد.

  آموزش تصویری دوخت سوتین آسان

  دوخت سوتین فنردار

 • مرحله سوم دوخت سوتین:
  قسمت هایی که قرار است به یکدیگر دوخته شوند را با سوزن بهم وصل و ثابت می کنیم. به یاد داشته باشید که باید ابتدا هر کاپ جداگانه آماده شود. همچنین قسمت زیر سینه نیز جداگانه دوخته شود. در نهایت کاپ ها به قسمت زیر سینه متصل خواهند شد.

  آموزش دوخت آسان سوتین

  آموزش دوخت سوتین فنردار

 • مرحله ی چهارم دوخت سوتین:
  تکه پارچه های آماده شده را زیر چرخ خیاطی می گذاریم و می دوزیم. اگر می خواهید سوتین شما فنردار باشد باید در زمان دوخت سوتین کاپ ها به زیر سینه، کاور فنر را نیز بدوزید. و بعدا فنر ها را وارد کاور نمایید. اما اگر نمی خواهید سوتین فنر داشته باشد. می توانید به جای کاور فنر از اریب کش استفاده نمایید.

  دوختن سوتین در خانه

  آموزش دوخت سوتین فنردار

 • مرحله ی پنجم دوخت سوتین:
  در این مرحله  از دوخت سوتین،کش دالبر یا کش لبه را ابتدا با سوزن فیکس می کنیم. سپس آن را با چرخ خیاطی و به صورت زیگزاگ می دوزیم.
 • مرحله ی ششم دوخت سوتین:
  حلقه های پلاستیکی را وارد بند های سرشانه می کنیم. سپس آن ها را به پارچه می دوزیم.

  آموزش دوخت لباس زیر شیک

  آموزش دوخت سوتین فنردار

 • مرحله ی هفتم دوخت سوتین:
  در آخر نوبت به دوخت قزن ها می رسد. ما برای این سوتین یک قزن 2 در سه در نظر گرفته ایم. این نوع از قزن در بسیاری از سوتین های موجود در بازار استفاده می شود و متداول است. قزن ها را از هم باز می کنیم و هر کدام را در دستک مورد نظر می دوزیم.
  حالا سوتین ما آماده ی پوشیدن است!

دفیلم زیر نیز حاوی توضیحاتی در مورد نحوه ی دوخت یک سوتین است. اگر قصد دوخت سوتین دارید، حتما فیلم زیر را نیز مشاهده نمایید. این فیلم به شما کمک می کند با انواع کش سوتین و نحوه دوخت آن آشنا شوید:

2- آموزش دوخت سوتین فانتزی آسان:

سطح دانش خیاطی : مبتدی

آموزش دوخت سوتین فانتزی

آموزش دوخت سوتین فانتزی

این نوع از سوتین را به راحتی بدون نیاز به دانستن خیاطی نیز می توانید آماده نمایید. بنابراین برای افرادی که تا به حال خیاطی نکرده اند و یا مبتدی هستند؛ دوختن این مدل را توصیه می کنیم. برای دوخت سوتین می توانید از هر نوع پارچه ای که دوست دارید استفاده نمایید. ما دراینجا از پارچه ی توری کشی استفاده کرده ایم.

موارد مورد نیاز:

 • پارچه ی توری کشی
 • کش پهن
 • کش بند سوتین
 • 2 حلقه و لغزنده یا بالابر سوتین
 • قلاب یا سگک سوتین

 

 • مرحله ی اول دوخت سوتین :

  برای دوخت سوتین می توانید از الگوی زیر استفاده نمایید. شما می توانید فایل پی دی اف را به راحتی پرینت و استفاده کنید. برای این کار فایل پی دی اف را روی کاغذ a4 چاپ نمایید. از بزرگ تر کردن و تغییر سایز الگو بپرهیزید.
  دانلود الگو ی سوتین فانتزی آسان

  این الگو از 2 شکل مثلثی تشکیل شد شده است. یک کاپ داخلی و یکی به عنوان کاپ خارجی. این الگو برای سایزهای متوسط مناسب است.

  چگونه الگو را برای خود متناسب کنیم ؟ | اندازه گیری برای دوخت سوتین

  شما می توانید با اندازه گیری سینه، الگو را برای خود تنظیم نمایید. ابتدا از بالاترین نقطه ای که برای کاپ سوتین در نظر دارید شروع کنید. متر را تا زیر سینه نگه دارید. این اندازه ارتفاع یا بلندی کاپ ها را مشخص می کند.حالا باید عرض کاپ ها را مشخص کنید. برای این کار از مرکز قفسه سینه شروع نمایید. از برجسته ترین قسمت سینه عبور کنید. اندازه گیری را تا انتهای کاپ سینه ادامه دهید. با داشتن این اندازه ها شما می توانید الگوی مخصوص خودتان را ترسیم نمایید.
  نکته: به یاد داشته باشید که برای دوختن با چرخ خیاطی حتما باید فاصله ی نیم تا 1 سانتی جای دوخت را به الگو اضافه نمایید.

 • مرحله ی دوم دوخت سوتین:

  حالا الگوهای تهیه شده را روی پارچه قرار می دهیم. ما در اینجا الگو را به گونه ای قرار داده ایم که دالبرهای پارچه در اطراف کاپ قرار بگیرد. این کار علاوه بر زیبایی، باعث می شود نیازی به دوختن لبه های بیرونی کاپ نباشد. برای دوخت یک سوتین به دو عدد از مثلث نیاز داریم. یعنی جمعا 4 تکه باید داشته باشیم.

دوخت سوتین ساده فانتزی شیک

آموزش دوخت سوتین ساده

 • مرحله ی سوم دوخت سوتین:

  هر کدام از تکه های کوچک را با یک تکه بزرگ تر جور می کنیم. آن ها را به پشت بر می گردانیم. از قسمتی که باید دوخته شوند روی هم قرار می دهیم. پس از دوختن آن ها به یکدیگر کاپ های سوتین ما آماده هستند.

دوخت سوتین ساده فانتزی شیک

آموزش دوخت سوتین ساده

 • مرحله ی چهارم دوخت سوتین:

  حالا باید کش پهن را متناسب با اندازه ی خود آماده کنید. برای این کار کش پهن را زیر سینه قرار دهید. اندکی کش را کشیده تا جایی که فشاری به بدن نیایید قرار بدهید. حدود 2سانت نیز اضافه برای دوخت قزن یا سگک پشت در نظر بگیرید.

 • مرحله ی پنجم دوخت سوتین:

  حالا می خواهیم کاپ ها را به کش پهن بدوزیم. برای این کار باید ابتدا وسط کش را علامت بزنید. سپس کاپ ها جوری که دوست دارید قرار دهید. ممکن است بخواهید کاپ ها اندکی روی هم قرار بگیرند. یا بالعکس از هم فاصله داشته باشند. پس از تعیین جای کاپ ها، آن ها را با سوزن ثابت می کنیم. سپس به صورت زیگزاگ با چرخ خیاطی آن ها را می دوزیم. در زمان دوختن باید کش را مقدار خیلی کمی بکشیم. اما به یاد داشته باشید که این کشش برای هر دو کاپ باید تقریبا یکسان باشد.

آموزش آسان سینه بند توری

آموزش دوخت سوتین ساده

 • مرحله ی ششم دوخت سوتین:

  حالا نوبت به آماده سازی بند سوتین رسیده است. شما به راحتی می توانید با توجه به عکس، بندهای سوتین را آماده نمایید. اگر حلقه های پلاستیکی و بالابرنده بند سوتین در دسترس ندارید، می توانید آن ها را حذف نمایید. یا بندهای سوتین را به صورت گره ای که پشت گردن قرار می گیرد، در نظر بگیرید.

 • مرحله هفتم دوخت سوتین:

  پس از آماده سازی بندها، باید آن ها را از جلو و عقب در جای خود محکم بدوزید. حتما قبل از دوختن ابتدا با سوزن آن ها در جای خود ثابت نمایید.

آموزش خیاطی ساده سوتین

آموزش دوخت سوتین ساده

 • مرحله آخر:

  در نهایت نوبت به دوختن قزن یا سگک سوتین است. به همین راحتی سوتین فانتزی ما آماده است. شما می توانید با اضافی پارچه ها به راحتی یک شورت لامبادا نیز بدوزید. به این ترتیب یک ست لباس زیر عالی و دست دوز خودتان را خواهید داشت.

آموزش دوخت سوتین ساده

مرحله ی آخر آموزش سوتین فانتزی

3- آموزش دوخت سوتین ساده بدون الگو | آموزش دوخت نیم تنه ی ورزشی

سطح دانش خیاطی : بسیار مبتدی

آموزش دوخت نیم تنه بسیار آسان

آموزش تصویری دوخت نیم تنه بسیار آسان

 

در این قسمت قصد داریم آموزش دوخت سوتین ساده بدون الگو را به صورت کامل و مرحله به مرحله نشان دهیم. این نوع از سوتین را بدون نیاز به الگویی خاص و به راحتی می توانید در خانه بدوزید. البته پارچه ی مورد نظر شما باید حتما کشسانی کافی داشته باشد. شما به راحتی با استفاده از تصاویر زیر می توانید سوتین خود را بدوزید.

آموزش دوخت سوتین بدون الگو

آموزش دوخت سوتین ساده

اندازه گیری برای دوخت سوتین:

برای تهیه ی الگوی مناسب خود، یکی از نیم تنه هایی که در حال حاضر اندازه تان هست را بیاورید. آن را روی کاغذ یا مقوا بگذارید. با فاصله ی یک تا نیم سانتی دور آن مشابه تصویر علامت بزنید و سپس ببرید.

 

روش های متعددی برای دوخت سوتین ساده در خانه وجود دارد. ما در اینجا فقط 3 مدل از آن ها را به عنوان نمونه توضیح دادیم. اما شما می توانید با استفاده از خلاقیت و سلیقه خود آن ها تغییر دهید. شما به راحتی می توانید مدل های جدید خلق نمایید.

در زیر نمونه هایی از انواع سوتین را مشاهده می نمایید. شما می توانید برای دوخت سوتین از نمونه های موجود ایده بگیرید. همچنین می توانید از لباس های بلااستفاده و شلوار جین یا لی نیز برای دوخت سوتین استفاده کنید. سوتین با پارچه جین بسیار شیک و متفاوت خواهد شد. تورهای بابونه که امروزه ترند هستند نیز جلوه ی متفاوتی به لباس زیر خواهند داد.

ایده برای دوخت سوتین آسان

آموزش سوتین بافتنی:

شیک ترین سوتین های بافتنی

جدیدترین ایده های بافت سوتین

اگر علاقه دارید که سوتین و یا ست لباس زیر را خودتان تهیه کنید، می توانید از هنر بافتنی نیز بهره ببرید. اگر در خانه به قدر کافی کاموا و قلاب مورد نیاز را دارید معطل نکنید. با استفاده از قلاب بافی یا دومیل می توان ست های شورت و سوتین بسیار زیبایی خلق کرد. در زیر نمونه هایی از این شورت و سوتین بافتنی شیک را مشاهده می کنید.

همچنین شما می توانید بافت را با پارچه ترکیب نمایید. مثلا می توان قسمت جلوی سینه بند یا نیم تنه را از پارچه و بند ها و پشت آن را با هنر بافتنی ترکیب نمود.

جدیدترین سوتین بافتنی

سوتین های بافتنی را معمولا در بازار نمی توان پیدا کرد. به همین دلیل سوتین بافتنی بسیار خاص و متمایز از اجناس بازاری ست. شما می توانید با هنر و ابتکار خود ست لباس زیر شیک و متفاوت خلق نمایید. فراموش نکنید که استفاده از بند، پر، منگوله و مهره نیز در به سوتین ها جلوه ای خاص می بخشد.

در تصویر زیر شما می توانید با نحوه ی بافت سوتین آشنا شوید:

آموزش بافت سوتین شیک

آموزش بافت سوتین شیک

یک نکته ی مهم :

به یاد داشته باشید که معمولا پترن بافتنی به صورت کلی است. شما باید نسبت به سایز مورد نظر و همچنین ضخامت ونوع نخی که برای بافت استفاده می کنید، تعداد زنجیره اولیه را کم یا زیاد کنید.

به طور استاندارد می توانید اندازه زیر سینه تا نوک سینه را اندازه گیری نمایید. سپس به همان اندازه زنجیره بزنید و شروع به بافت کاپ سوتین نمایید.

بعد از آن بافت را تاجایی که لازم است انجام دهید. پس نه تعداد زنجیره و نه رج های بافت لزوما این تعدادی که در پترن می بینید نیست!!!

پترن سوتین بافتنی

پترن سوتین بافتنی

چند سوال متداول در مورد سوتین بافتنی:

 • از چه نخی برای بافت سوتین استفاده کنم؟ شما می توانید علاوه بر استفاده از کاموا، از نخ های ابریشمی نیز استفاده نمایید. اما به یاد داشته باشید که برای بافت سوتین، استفاده از نخ هایی با درصد کتان بیشتر خیلی بهتر است.  همچنین جنس پشمی و یا کاموای ضخیم برای بافت سوتین مناسب نیست.
 • نقشه یا پترن های بافت بیشتر را از کجا پیدا کنیم؟ سایت های هنری-آموزشی تخصصی زیادی هستند که پترن بافت سوتین را می توانید از آن ها پیدا نمایید. اما به یاد داشته باشید که در پترن ها نازک یا ضخیم بودن نخ باعث تغییر تعداد بافت می شود. بنابراین تعداد بافت را در نظر نگیرید بلکه مقدار بافته شده را با متر اندازه بگیرید و آن را معیار قرار دهید.
 • چگونه بند سوتین را ببافیم؟ می تونید بند را علاوه بر مدل استاندارد به صورت دور گردنی نیز ببافید.
  برای بافت می تونید فقط زنجیره تنها بزنید یا با دولا کردن نخ زنجیره بزنید، یا زنجیره و یک رج پایه کوتاه یا بند پشت میگویی ببافید.
 • چه کنیم تا سوتین بافتنی تن خور بهتری داشته باشد؟ برای این منظور شما می توانید از کاپ سوتین استفاده نمایید. شما می توانید از کاپ سوتین های قدیمی استفاده نمایید. شما باید پس از اتمام بافت کاپ را به سوتین متصل نمایید.

  آموزش بافت سوتین

  آموزش بافت سوتین ساده – نحوه ی اتصال کاپ به سوتین بافتنی

 • آیا پوشیدن سوتین بافتنی، اذیت کننده نیست؟ |آیا سوتین بافتنی، باعث تحریک پوست می شود؟  اگر برای بافت سوتین از نخ های غیر پشمی و با درصد کتان بالا استفاده کرده باشید. همچنین پس از بافت به آن کاپ یا آستر دوخته باشید. هرگز این نوع از سوتین برای شما اذیت کننده نخواهد بود.

جمع بندی:
در این مطلب 3 روش از آسان‌ترین روش دوخت سوتین را با هم گام به گام یادگرفتیم. همچنین 10 ایده برای بازسازی و نوسازی سوتین را مرور کردیم. امیدواریم که خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد. از اینکه سوالات و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید بسیار سپاسگزاریم.

منابع:

https://craftworld.com

https://atfirstblushpatterns.com

5/5 - (2 امتیاز)