سوتین و کرست دو نوع لباس زیر زنانه هستند که برای حمایت از سینه‌ها و افزایش جذابیت ظاهری زنان استفاده می‌شوند. اما تفاوت‌های مهمی بین این دو وجود دارد. در این مقاله از مجله‌ی لناسنتر می خواهیم به تفاوت سوتین با کرست بپردازیم و کاربرد هر یک را توضیح دهیم. همراهی شما باعث افتخار و خرسندی ما است. تیم پشتیبانی لناسنتر نیز مانند همیشه پاسخگویی نظرات و سوالات شما عزیران است.

 

سوتین و کرست دو نوع لباس زیر زنانه هستند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند:

کرست چیست؟

کرست، از واژه‌ی فرانسوی Corset گرفته‌شده‌است. استفاده از کرست زنانه قدمتی بسیار طولانی دارد و به عصر برنز برمی‌گردد. اما این مدل از کرست که امروزه نیز استفاده می‌شود، از قرن 16 رواج پیدا کرد. کرست، در عصر ویکتوریا رواج بسیاری پیدا کرد. به خصوص در قشر زنان ثروتمند که معمولا لبا‌س‌های اشرافی می‌پوشیدند و نیازی به انجام فعالیت‌های روزانه‌ی زیادی نداشتند. اما از زمانی که سوتین طراحی شد؛ کرست محبوبیت خود را از دست داد و استفاده از آن محدودتر شد.

لباس عروس کرست دار

کرست از سوی دیگر، نوعی پوشش حفاظتی و نگهدارنده برای بخش‌هایی از بدن از جمله بالا تنه است. آن‌ علاوه بر سینه‌ها، کمر و در مواردی باسن را نیز پوشش می‌دهند.

در کرست، بندها نقش کمتری در حفظ سنگینی سینه‌ها دارند و فشار بیش‌تری بر روی بخش پایینی بدن وارد می‌شود. این درحالی است که بندهای سوتین نقش مهمی در حفظ سنگینی سینه‌ها ایفا می‌کنند.

کرست به خوش فرم کردن باسن نیز کمک می‌کند و سایز کمر را کاهش می‌دهد. بنابراین برخی از بانوان علاقه‌مند هستند تا در زیر لباس مجلسی یا عروسی خود از این پوشاک زنانه بهره‌بگیرد. البته امروزه برخی از طراحان لباس، لباس عروس و لباس مجلسی زنانه را به گونه ای طراحی می‌کنند که خود لباس دارای کرست است و نیازی به پوشیدن آن نیست.

آیا کرست مردانه نیز داریم؟

کرست‌ها فقط مخصوص بانوان نیستند. امروزه کرست‌های مردانه نیز وجود دارند. کرست مردانه، بیش‌تر به سبب اصلاح کمر و دردهای ستون فقرات به کار می‌رود.

 • طراحی: کرست‌ها برای فرم‌دهی به تمام بالاتنه طراحی شده‌اند و گاهی بدون بند هستند.
 • کاربرد: در گذشته برای باریک‌تر کردن کمر و فرم‌دهی به بدن استفاده می‌شدند و امروزه بیشتر برای مواقع خاص مانند پوشیدن لباس‌های مجلسی یا لباس عروس استفاده می‌شوند.
 • مواد: کرست‌ها معمولاً سفت و محکم هستند و می‌توانند جنبه‌های درمانی نیز داشته باشند، مانند استفاده برای دردهای ستون فقرات

سوتین چیست؟

سوتین‌ها امروزه به بخش جدانشدنی از البسه‌ی بانوان مبدل شده‌اند. این سینه‌بند زنانه سینه‌ها را در جای خود نگه‌می‌دارد. سوتین ها انواع بسیاری دارند. برخی از انواع سوتین مانند سوتین جک دار، سینه‌ها را بسیار خوش‌فرم تر می‌کنند. برخی نیز مانند سوتین ورزشی یا سوتین کپسول دار، در زمان فعالیت شدید از بافت سینه‌ها حمایت‌می‌کنند و مانع از آسیب به آن می‌شوند.

برای آشنایی با انواع سوتین، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌ی انواع سوتین را مطالعه‌نمایید.

 • طراحی: سوتین‌ها برای پشتیبانی از سینه‌ها طراحی شده‌اند و معمولاً دارای بندهایی هستند که وزن سینه‌ها را نگه می‌دارند.
 • تنوع: سوتین‌ها در طرح‌ها، سایزها، و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و برای استفاده روزمره مناسب‌تر هستند.
 • مواد: از پارچه‌های نرم و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند و می‌توانند شامل انواع مختلفی مانند سوتین‌های ورزشی، دکلته، و مینی‌مایزر باشند.

انواع سوتین با کرست

سوتین با کرست چه تفاوتی دارد؟ | 6 تفاوت سوتین با کرست

خیلی از افراد به اشتباه تصور می کنند که کرست همان سوتین است! بسیاری کرست را هم معنی سوتین و عده ای نیز آن را  نام قدیمی سوتین می‌دانند. اما باید به شما بگوییم که این تصوردر مورد کرست کاملا اشتباه است! واقعیت این است که کرست و سوتین 2 لباس با کاربردهای متفاوت در دسته لباس زیر زنانه هستند.

 1. تفاوت ظاهری: کرست‌ از بالای سینه شروع شده و عموما تا پایین کمر و یا باسن امتداد پیدا می کنند و همانند یک کمربند پهن می مانند. در حالی که سوتین طراحی شده است تا فقط سینه‌ها را پشتیبانی کند.
 2. عدم وجود بند سرشانه: سوتین‌ها، با بند‌های سرشانه سرجای خود قرار می‌گیرند و سینه‌ها را نگه می‌دارند. اما برخی از کرست‌ها فاقد چنین بندی هستند.
 3. تفاوت در کاربرد کرست و سوتین: سوتین سینه‌ها را به سمت بالا لیفت می‌نماید. این لباس‌زیر زنانه نقش مهمی درخوش فرم تر نشان دادن سینه ها دارد. اما کرست، علاوه بر حمایت از سینه‌ها، جمع کردن پهلوها و باریک‌تر نشان دادن کمر را نیز انجام ‌می‌دهد. بنابراین اگر از اندام خود، به ویژه شکم و پهلوهای خود رضایت کافی ندارید و دوست دارید لاغر‌تر به نظر‌ بیایید به شما استفاده از کرست را پیشنهاد می‌کنیم.
 4. تفاوت در مواقع استفاده کرست و سوتین: سوتین برای استفاده روزمره مناسب‌تر است، در حالی که امروزه کرست بیش‌تر برای مواقع خاص که نیاز است بدن فرم زیباتر و ایستاتری داشته باشد، استفاده می‌شود.
 5. تفاوت در میزان تنوع: معمولا سوتین‌ها در طرح‌ها، سایز‌ها و رنگ‌های متفاوت و جذاب تولید می‌شود. اما کرست به دلیل اینکه بیش‌تر زیر لباس عروس یا لباس مجلسی مورد استفاده است، فقط در رنگ کرم(رنگ بدن) و رنگ مشکی وجود دارد. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که تنوع سوتین‌ها بسیار بیش‌تر از کرست‌ها است.
 6. تفاوت در جنس پارچه کرست و سوتین: تولیدکنندگان معمولا برای دوخت انواع سوتین از پارچه‌های نرم و لطیف استفاده‌می‌کنند. اما برای دوخت کرست نیاز به پارچه‌هایی با استحکام و ایستایی بالا است.
 7. تفاوت در راحتی: سوتین‌ها معمولا راحت تر هستند. سوتین‌های نخی، توری و نیم تنه‌ها معمولا تن‌پوش بسیار راحتی دارند. سوتین برای زمان کار، استراحت، ورزش و خواب می‌توانند مورد استفاده‌باشد. اما در دوخت انواع کرست‌ معمولا علاوه بر استفاده از پارچه‌های سفت و محکم، فنرهایی نیز مورد استفاده‌قرارمی‌گیرد. وجود این فنر‌ها اندام را زیباتر می‌کنند اما حس راحتی و دامنه‌ی فعالیت‌ها را کاهش‌می‌دهد. تحمل کرست ها برای مدت طولانی دشوار است.
 8. تفاوت قیمت سوتین و کرست: تفاوت زیادی در قیمت کرست زنانه و سوتین وجود دارد. می‌دانیم که هم سوتین‌ها و هم کرست‌ها بسته به کیفیت و برند تولیدکننده قیمت های متفاوتی دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت با توجه به طراحی پیچیده تر، مصرف پارچه بیش‌تر، وجود فنر و رقابت کم‌تر در بازار، کرست‌ها قیمت بالاتری دارند. البته بدیهی است که با توجه به کاربرد محدود‌تر کرست، نیاز به تهیه‌ی آن کم‌تر است.
 9. نحوه ی بسته شدن سوتین و کرست: در سوتین‌های عادی، معمولا 2 ردیف قزن به کاررفته است. سوتین‌های شیردهی نیز نهایتا تا 4 ردیف قزن دارند. اما کرست‌ها معمولا با بندها یا قزن‌های زیاد در قسمت کمر محکم می‌شوند. همچنین بستن سوتین معمولا به راحتی توسط خود شخص امکان‌پذیر است اما گاهی برای بستن کرست نیاز به همراهی و کمک شخص دیگری هست.
 10. خطر ابتلا به بیماری‌ها: در زمان‌های قدیم کرست‌ها به دلیل فشار غیرعادی و بسیار زیادی که به اندام داخلی بدن وارد می‌کردند، باعث ابتلای بانوان به انواع بیماری‌ها می شدند. به همین دلیل استفاده از کرست‌ها محدود شد و سوتین‌ها رواج پیدا کردند. سوتین‌ها، اگر در اندازه‌ی درست خریداری شوند آسیبی به بدن وارد نمی‌کنند. البته استفاده‌ی محدود از کرست‌ها منعی ندارد اما به طور روزمره نمی‌توان از این لباس زیر زنانه استفاده‌نمود.
سوتین کرست
مناسب استفاده روزمره +
مناسب لباس مجلسی و عروسی +
لاغر نشان دادن اندام +
تنوع رنگ و مدل بسیار بالا معمولا تنها در دو رنگ
جنس پارچه‌های نرم و انعطاف پذیر معمولاً پارچه‌های سفت و محکم
قیمت قیمت مناسب تر قیمت معمولا بالاتر

کرست بهتر است یا گن؟

گن زنانه نیز یکی دیگر از انواع البسه‌ی فرم دهنده به بدن است که خود مدل‌های بسیار متنوعی دارد. بعضی گن‌ها صرفا برای بالاتنه، بعضی برای پایین تنه و برخی به صورت سرتاسری بدن را پوشش می‌دهند.

اگر می‌خواهید قسمت شکم و کمر خوش فرم‌تر شود، هم می‌توانید از گن استفاده کنید و هم از کرست. مزیت کرست این است که سینه‌ها را هم فرم می‌دهد، اما گن‌ها معمولا راحت تر هستند و فرم‌دهی بهتری به کمر می‌دهند. استفاده از کرست یا گن تا حدی به مدل لباس عروس یا لباس مجلسی ای که می‌پوشید نیز بستگی دارد.

 

در این مقاله به تفاوت‌ کرست و سوتین پرداختیم و کاربرد هر یک را کامل توضیح‌دادیم. به طور خلاصه، سوتین برای حمایت روزانه از سینه‌ها و کرست برای فرم‌دهی و زیبایی بیش‌تر در موقعیت‌های خاص طراحی شده‌اند.

3.5/5 - (2 امتیاز)